שילוט קולי והכוונה חכמה – הפתרון החדשני ביותר לכבדי ראיה

נכתב על ידי מארק וולמן.

שלט שעליו כתוב: שילוט זה נועד ללקויי ראייה, אנא שמרו על שלמותו

אז קודם כל, מה זה שלט קולי ומה מטרתו לפי החוק? 

 לפי “רישום מורשי נגישות מבנים תשתיות וסביבה”:

 שלט קולי- יכול להיות ממינים שונים ולמטרות שונות. אפשר שהשלט הקולי יופעל בדרכים שונות, לדוגמא: באופן יזום (הפעלה מכוונת), באופן או בהפעלה מרחוק באמצעים כגון קורא תגיות, שלט-רחק או יִשּׂוּמוֹן (אפליקציה) בטלפון חכם.”

האם שלט קולי יכול להחליף סימן מוביל?

לפי התקנה 16 (“הכוונה”) סעיף ב, 2 :

אפשר שבמקום סימן מוביל כאמור קיימים לחלופין אמצעים להכוונה קולית המאפשרים לאדם עם מוגבלות בראיה 

לזהות כל אחד מהמקומות בבניין הנזכרים בפסקה זו;” (התאמות נגישות למקום ציבורי שהוא בניין קיים, 2011).

אז מה זה בעצם שילוט "קולי" לפי החוק?

התאמות נגישות למידע:

שלט קולי יעביר מסר לבקשת אדם עם מוגבלות, באופן שיבטיח לו נגישות למידע ולקבלת השירות בכפוף לתקנות המשנה שלהלן.

לאחר שהבננו מה זה שילוט קולי מבחינה חוקית, בוא נראה איך זה בא לידי ביטוי בחיים של האדם העיוור או לקוי הראייה.

דמיינו את עצמכם נוסעים לחברים בצפון בלי להשתמש בוויז אלא רק בעזרת שלטי דרך- מלחיץ, נכון? 

זה הלחץ שמלווה אנשים עם לקות בראייה, כאשר יוצאים לעשות קניות בסופר, שנמצא בסך הכל 5 דקות מביתם.

 אבל גם פה ההתפתחות הטכנולוגית נכנסת לחיי היום יום של העיוורים ועוזרת להם לעשות פעולה כל כך פשוטה- לדעת היכן הם נמצאים ואיך להגיע למקום שאליו הם צריכים להגיע. 

בשנות השמונים, היו נסיונות לסייע לציבור העיוורים במתן שילוט קולי שהיה מבוסס בזמנו על רמקולים שהוקתנו במקומות ציבוריים. ההודעה המוקלטת שהיתה נשמעת מהרמקול היתה מיידעת על המיקום הנוכחי של המאזין. בעוד שגם היום ניתן למצוא מקומות בהן השילוט הקולי נעשה באמצעות רמקולים, הגישה של מרבית המקומות היא לאפשר למשתמש להאזין למידע ישירות מהסמראטפון ובכך לשמור על פרטיותו בציבור.

דרך נוסף לשלט ולהכווין את ציבור לקויי הראייה הינו באמצעות שלטים עם תבליט וכתב ברייל, עליהם רשום המידע הרלוונטי. זה המקום לציין, שכמות העיוורים ו/או לקויי הראייה שיודעים לקרוא ברייל עומד על פחות מ-10% מתוך ציבור זה. עובדה זו לכשלעצמה, מסבירה מדוע הכוונה קולית, אשר משרתת קשת רחבה יותר של אנשים, הינה האפשרות המועדפת.  

דרך להכוונה במרחב הציבורי עבור לקויי הראייה הינה “פס המוביל”, מדובר על אותם סימונים בקרקע אשר מאפשרים לנעזר בהם להבין ללאיזה כיוון מוביל השביל וכן לאפשר לו הליכה בטוחה יותר אשר אמורה להיות נקייה ממכשולים. בפועל, בעוד שישנם יתרונות רבים לפס המוביל, הוא אינו מיידע את המשתמש על המיקום אליו הוא הולך, המרחק ממנו וכן, פעמים רבות אנו מוצאים בצער את אותם פסים מובילים עם מכשולים שונים עליהם, בשל חוסר מודעות בציבור כולו לקיומם או מטרתם.  התקשרו אלינו

שילוט בתבליט ובברייל בתחנת אוטובוס

נשמח לספר לך עוד על פתרון הנגישות שלנו לציבור העיוורים ולקויי הראיה ובכך לאפשר לך לעמוד בתקנות הנגישות בנושא השילוט הקולי. התקשרו אלינו: 072-3957671