נגישות בבתי החולים בישראל – ציפייה מול מציאות

בתאריך 08.03.2016 אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תקנות המחייבות הנגשה פיזית של מוסדות הבריאות בישראל. התקנות נוסחו בוועדת המשנה לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות וקובעות כי בתי חולים, מרפאות ומכונים רפואיים ידרשו לבצע התאמות פיזיות במבניהם, על מנת לאפשר נגישות לבעלי מוגבלויות.

בין היתר נקבע כי לאדם עם מוגבלות תהיה דרך נגישה רציפה מהכניסה למוסד ולתוך המוסד עצמו, במחלקות בתי החולים יהיו חדרי בדיקה וטיפול נגישים לבעלי כסאות גלגלים, יוקמו עמדות הלבשה נגישות, לפחות 10% מסך המיטות בכל מחלקה יותאמו לבעלי מוגבלויות, בית החולים יספק חניות נגישות, יוקמו מעלונים, מערכי התמצאות והכוונה, בתי אחיזה במעברים, מנגנונים קוליים וחזותיים לנעילת דלתות, סימון דלתות וקירות ועוד.

נדמה היה שבאותו היום במרץ 2016, השכילו סופסוף להבין שגם אנשים עם מוגבלויות זכאים לצרוך שירותי בריאות הולמים ושוויוניים כמו כולם. מאז חלפו כמה שנים ואנו מתקרבים לשנת 2019. אבל מה קרה בפועל עם כל התקנות? האם הן יושמו הלכה למעשה? האם מישהו דואג לאכוף ולוודא שאכן הן מתבצעות בשטח? היתה זו ציפייה גדולה לשינוי העתיד לבוא אבל העובדות בשטח מדברות בעד עצמן.

תלונות רבות על חוסר נגישות מגיעות מאנשים הנעזרים בכיסאות גלגלים וכוללות בין היתר את המחסור הרב בחניות נגישות, את חוסר הנגישות בעת כניסה/יציאה למרפאות מסוימות בהן יש צורך לעבור גרם מדרגות ואין מעלית או פתרון אחר אשר מיועדים לאנשים עם מוגבלות בתנועה.

גם חירשים וכבדי שמיעה מתלוננים על חוסר נגישות בקופות ובתי החולים. באחת מקופות החולים למשל, ישנן בדיקות מסוימות שניתן לתאם רק באמצעות הטלפון, זאת למרות שבאתר הבית שלה היא מפרסמת כי קיימת אפשרות פניה של חירשים לקופה באמצעות שיחת וידאו או שליחת מייל. המצב יוצר תסכול רב בקרב החירשים שכדי לתאם תור צריכים להגיע פיזית לקופה או להיות תלויים במישהו שומע שיקבע את התור בשבילם. חירשים שמטופלים בקופת חולים מובילה אחרת, מעידים כי לפני מועד של תור לבדיקה, יוצרת הקופה קשר עם המטופל על מנת לאשר איתו הגעה, אך גם זה נעשה באמצעות הטלפון, למרות שכבר מזמן קיימת הטכנולוגיה לאישורי הגעה באמצעות שליחת לינק/SMS. תלונות נוספות המתייחסות להיעדר דרך התקשרות עם המרפאות כוללות בין היתר איסור הכנסת מתורגמן לשפת הסימנים למרפאה ותלונות חמורות לא פחות הנוגעות להפרת חיסיון רפואי מעידות כי במקרים מסוימים המזכירות הרפואיות מתקשרות לקרוב משפחה של מטופל חירש בכדי לאשר מולו את התור בקלות, אך לעיתים קרובי המשפחה כלל אינם יודעים על הטיפול. הכעס העז שחשים החירשים וכבדי השמיעה כלפי הקופות ובתי החולים נובע בעיקר משום שפתרונות נגישות טכנולוגיים כבר קיימים אך במקרים רבים הם אינם מיושמים.

המצב מתסכל גם עבור ציבור העיוורים ולקויי הראיה – לא תמיד קל ונוח להתנייד בתוך המבנים הרפואיים, שילוט ברייל לעיתים אינו יעיל כיוון שאדם עיוור פשוט לא יודע שהוא שם ואם המבנים אינם נגישים באמצעות מערכות חיווי קולי, מסובך ביותר עבור עיוור או לקוי ראיה לדעת איך להגיע למחלקה הנדרשת.

מוסדות הבריאות השונים משרתים את כלל הציבור, כולל כמובן אנשים עם מוגבלויות שונות שנזקקים לפעמים לסיוע מורכב וממושך, וצריכים להיות נגישים עבור כולם. מעבר לחוויה טיפולית נאותה ונוחה, בית חולים נגיש מספק לאנשים בעלי מוגבלויות תחושת שוויון ומעניק להם את הזכות לצרוך את שירותיו באופן עצמאי ללא תלות בעזרה.

אחד המוסדות הרפואיים הראויים לשבח בהקשר הנגישות הוא אסותא, שלקח את הנושא צעד אחד קדימה ובשנת 2017 הוענק לו פרס נגישות ישראל על הנגשת בית החולים לבעלי מוגבלויות. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי: “הנגשת אסותא מהווה מודל וחיקוי לתהליך הנגשה מורכב, תוך חתירה לנגישות מרבית לכל סוגי המוגבלויות וחתירה להשגת רפואה נגישה ושוויונית”. אנו גאים על הזכות להיות חלק מהפרויקט המבורך הזה שביצעה אסותא, במסגרתו ניתנה לנו ההזדמנות להנגיש באמצעות המערכת שלנו את בתי החולים ברמת החייל ובאשדוד עבור ציבור העיוורים ולקויי הראיה. אסותא היה המרכז הרפואי הראשון שהנגשנו. למדנו רבות מפרויקט זה ובעקבותיו קבענו את שיטות העבודה הנכונות ביותר להתקנת המערכת שלנו במוסדות רפואיים. שיטות העבודה הללו סייעו לנו לאחר מכן בפרויקט ההנגשה שביצענו במדיקל סנטר בהרצליה ובמרכז הרפואי העמק בעפולה, והן מלוות אותנו מאז ועד היום.

בית החולים אסותא רמת החייל הונגש עם המערכת של רייט היר
בית החולים אסותא רמת החייל הונגש עם המערכת של רייט היר

בעלי מוגבלויות רבים מעידים כי בשל המורכבות והקושי כתוצאה מחוסר הנגישות במוסדות רפואיים רבים, הם לעיתים פשוט מוותרים על טיפול הכרחי שהם נדרשים לו. מצב כזה הוא כמובן אבסורד ואין לאפשר לו להמשיך לקרות. שנת 2019 כבר בפתח ואנו מלאי תקווה שבשנה זו יותר בתי חולים ומרכזים רפואיים יבחרו נכון ויחליטו להפוך את המבנה שלהם נגיש לכולם!

_____________________________________________________________________________________________________

אם אתם רכזי הנגישות במוסד רפואי שטרם הונגש ומעוניינים לאפשר שוויון לכולם – 

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לסייע לכם להפוך את המבנה שלכם לנגיש לעיוורים ולקויי ראיה!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print