מה כל מלון צריך לדעת על הנגשה לעיוורים ולקויי ראייה?

צילום מתוך בית מלון

 

חשבתם פעם איך עיוורים מתנהלים בחופשה בבית מלון?
איך הם יודעים איפה חדר האוכל/הבריכה/הספא?
איך הם יודעים להגיע לחדר שלהם?
נשמע מסובך?

לצערנו לא כל המלונות נגישים עבור אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, והרבה פעמים הם מגיעים לבית המלון ומוצאים עצמם מתוסכלים ודואגים… במקום ליהנות מחופשה מפנקת.

תקנות הנגישות קובעות כי בעלי העסקים נדרשים להנגיש את סביבתם עבור אנשים עם מוגבלויות כך שיוכלו להתמצא, לנוע בו בעצמאות וליהנות מהשירות הניתן בו באופן שוויוני, בטיחותי, עצמאי ומכובד. בנוסף, דורשות התקנות מכל ארגון, ומבתי מלון בפרט, לפרסם את הסדרי הנגישות שלהם. פרסום הסדרי הנגישות במלונות הינו חיוני ולעיתים אף הכרחי עבור מבקרים עם מוגבלויות, בעיקר בשלב ביצוע ההזמנה ובחירת החדרים במלון.

מלון ווסט לגון בנתניה
מלון ווסט לגון בנתניה הונגש עם המערכת של רייט היר

כל בעל עסק ובמיוחד בעלי מלונות, מעוניין להעניק ללקוחותיו את השירות הטוב ביותר בכדי שיצאו ממנו מרוצים ויחזרו אליו בעתיד. ועדיין, כאשר מדובר בהתאמות נגישות, עולים לא מעט חששות אצל בעלי העסקים.

אחד החששות שבעלי מלונות נתקלים בהם כאשר מדובר בהנגשה הוא החשש שהתאמות הנגישות יפגעו בנראות ובעיצוב של המלון (לדוגמא הצבת פס מוביל). למרות שמדובר בחשש לגיטימי, שכן מלונות משקיעים הרבה מאוד בעיצוב וביצירת סביבה ואווירה נעימה, קיימים כיום פתרונות נגישות לעיוורים ולקויי ראייה שניתן להציב במלון גם מבלי שהמבקרים כמעט יבחינו בהם. ישנם אמצעים קטנים ואסתטיים וישנם עזרים שאפשר להתאים לעיצוב המלון על מנת שישתלבו בו בצורה יפה יותר (למשל ע”י בחירת צבע מבוקש).

חשש נוסף שיכול לעלות אצל בעלי המלונות הוא החשש מתהליך התקנת האמצעים והעזרים במלון. התאמות נגישות יכול להישמע כמו משהו גדול ומורכב, במיוחד בבית מלון בו שוהים אורחים לאורך כל השנה. אבל חשוב לדעת שגם לחשש זה יש פתרון. התקנת עזרי נגישות במבנה לא תמיד צריכה להיות מסובכת ומורכבת ופעמים רבות ניתן לבצע זאת גם מבלי לפגוע ולהפריע לחופשת המבקרים במלון.

התקנה במלון בתל אביב
סביבת התקנה

מעבר לכך, חשוב לציין כי להנגשת המלון ישנם יתרונות רבים והשלכות נוספות שלא תמיד בעלי המלונות חושבים עליהם ולוקחים אותם בחשבון:

  • שיפור השירות והגדלת הסיכוי ללקוחות חוזרים – התאמות הנגישות במלון ישפרו את השירות עבור אנשים עם מוגבלויות אשר ייהנו משירות נעים ושוויוני ולכן יעדיפו לחזור בעתיד למלון בו חוו חווית נגישות חיובית.

בנוסף, חלק מהתאמות הנגישות יוכלו לסייע גם לאנשים ללא מוגבלויות אשר חווים קושי מסוים במקום. כאשר מדובר בבתי מלון, עלול להיווצר קושי שפתי כתוצאה מכך שלא תמיד כל האורחים דוברים את שפת המקום (תיירים לדוגמא). בהקשר זה, ישנם אמצעי נגישות שיכולים לסייע גם בצמצום הפער הזה ובמתן מענה מיטבי להתגבר על קושי זה. גם כאן מדובר בשיפור השירות עבור אותם אנשים עם קושי שפתי והגדלת הסיכוי שירצו לשהות באותו המלון בפעם הבאה שיתארחו בארץ.

  • הגדלת כמות הלקוחות הפוטנציאליים של בית המלון – 1 מכל 4 אנשים בעולם הינו אדם עם מוגבלות. כאשר משפחתו בוחרת מלון להתארח בו לחופשה, אחד השיקולים המרכזיים הוא היכולת של אותו בן משפחה עם מוגבלות לחוש שם בנוחות ובשיווין. מסיבה זו, נגישות המלון אינה מסייעת רק במשיכת אנשים עם מגבלות, אלא גם במשיכת משפחותיהם. בנוסף לכך, אנשים ששהו במלון ונהנו ממנו ימליצו עליו למכרים, למשפחה ולחברים נוספים שלהם ובכך תגדל כמות הלקוחות הפוטנציאליים שעשויים להגיע להתארח במלון בעתיד.

  • שיפור התדמית – מתן שירות נגיש לאנשים עם מוגבלויות משפר את תדמית המלון ומציג אותו באור חיובי כעסק שמעודד שילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה, כעסק שדוגל בשיוויון וככזה ששם לב לפרטים הקטנים.
    בנוסף, כיום עם התפתחות הטכנולוגיה, קיימים פתרונות נגישות טכנולוגיים חדשנים, ומלונות רבים יבחרו בפתרונות אלו בכדי להיות מזוהים עם תדמית חדשנית ומתקדמת.

 

בסופו של דבר, מעבר לחובה עפ”י החוק והתקנות ומעבר ליתרונות הרבים, בתי מלון פשוט מתחילים להבין כי מדובר באחריות חברתית וכי זהו המעשה הנכון לעשות.
בעקבות כך, נוצרו לנו שיתופי פעולה מדהימים עם מלונות בארץ ובעולם שכיום נגישים לעיוורים ולקויי ראייה. עבור עיוורים ולקויי ראייה, להגיע למלון נגיש זו הקלה עצומה.

היכולת לגשת באופן עצמאי לשירותי המלון (כגון מסעדה, ספא וכו’) תורמת לחוויית החופשה שלהם, מעניקה להם רוגע וביטחון ומאפשרת להם ליהנות בראש שקט מבלי לדאוג ולחשוש שאולי לא יצליחו להסתדר.

אחד הפידבקים שריגשו אותנו במיוחד היה של נטלי צ’ייס, תיירת מארה”ב שהתארחה במלון פולי-האוס בת”א ולאחר ההתנסות במערכת שלנו שלחה לנו מייל וציינה “מלונות רבים בארה”ב אינם נגישים – למצוא אחד בתל אביב, במרחק של חצי עולם, היה כל כך מרגש. הלוואי שיותר מקומות בארה”ב יעשו זאת, אבל עד אז, אהיה שמחה להתארח במלון פולי-האוס בכל זמן שאהיה בתל אביב”.

מלון קיטינג הוטל בסן דייגו
Keating Hotel San Diego – המלון הראשון שהנגשנו בארצות הברית

זכרו, חופשה טובה = חופשה נגישה! ♿

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print