מה בין עיצוב מכליל לעיצוב נגיש? – סיכום המפגש עם טליה אבירן

טליה אבירן על כסא במשרד

בעקבות הרצאה מאת טליה אבירן, מוסמכת בינלאומית לנגישות באינטרנט.

טליה אבירן נתנה לנו, קהילת רייטהיר, הרצאה מרתקת ומקצועית בזום, בתקופת הסגר, ושיתפה אותנו במידע מענין וחשוב על התמצאות, ניווט וטכנולוגיה מסייעת.  על השילוב שבין עיצוב מכליל ולעיצוב נגיש המאפשרים עיצוב של פתרונות העונים לצרכים של כלל האוכלוסיה ובפרט לאוכלוסיה עם לקויות. 

טליה הקדימה וסיפרה על החוויה שלה כילדה, שגדלה עם אחות ואח חירשים. טליה אמרה שהמשפחה תמיד התרכזה ביכולות שלהם ולא בלקות. לדבריה זו צריכה להיות הגישה לכל פתרון טכנולוגי, להתחיל קודם כל ביכולותיו של הפרט ואז לתפור מוצר נגיש ומכליל, שיעזור לכלל האוכולוסיה. 

תחום הנגישות הוא רחב ודורש חשיבה תמידית ויצירתית על הצרכים של כמה שיותר משתמשים עם לקויות שונות – לקויות חושיות ראייה, שמיעה, לקויות מוטוריות ולקויות בתחום הקוגניטיבי.

טליה העלתה במקביל את שני תחומי העיצוב הנגיש. עיצוב נגיש המותאם למרחב הפיזי וזה המותאם למרחב הוירטואלי, באינטרנט.

חוקי ותקנות הנגישות בארץ מבוססים על חוק שיוויון לאנשים עם מוגבלויות משנת 1998. 

פרק נגישות מ-2005,  תקנות נגישות השירות מ- 2013 , תקן הנגישות באינטרנט הישראלי ת.י. 5568.

תקן הנגישות מבוסס על 4 עקרונות:

  • נתפס – perceivable  עובר על כל התחומים התפיסתיים,  החושיים:  מוטוריקה, ראייה, שמיעה

כלומר- כל מה שלא נתפס אצל המשתמש ועל האתר לגרום לו לאפשרות שימוש כמו אדם רואה, שומע או מי שאינו מוגבל מוטורית.

  • ניתן להפעלה- operable – על העיצוב לאפשר הפעלת הממשק בכל אמצעי אפשרי, לדוגמא – באמצעות מקלדת, ואפילו אפשרות שימוש בעכבר המופעל ע”י המצח, או האף, בהתאם ליכולתיו של המשתמש.
  • ניתן להבנה- understandable – עיצוב שאינו מכביד על המשתמש מבחינת ההוראות והתפעול.
  • יציב- robust – כלומר הממשק שאני מעצב, צריך “לדבר” באופן ברור עם התוכנה המסייעת שהמשתמש נעזר בה, כדי להעביר אליו את המידע בצורה מיטבית וברורה.

אם כן, הן במרחב הפיזי והן במרחב האינטרנטי חשוב לשלב:

עיצוב מכליל  עיצוב הנותן מענה נקודתי למשתמש קצה ובכך מתאים גם לכלל האוכלוסיה ועיצוב נגיש – עיצוב המבוסס על תקנות ברורות ושואף לספק חווית שימוש טובה ונוחה.

לדוגמא- אתרים לקופות החולים, בנקים, מוסדות ציבור  בהם השימוש חייב להיות עד כמה שיותר נגיש לכולם.

בהרצאתה נתנה לנו טליה דוגמאות רבות של אתרים מונגשים במרחב הפיזי, המשתמשים בשילוט קולי, בטכנולוגיה מסייעת מסוגים שונים.

דוגמא פשוטה וחשובה כל כך היא דלת כניסה לבניין הנפתחת אוטומטית ע”י חיישנים, שכאשר מתקרבים אליה יש הודעה קולית על פתיחתה, היא רחבה מספיק כדי לאפשר לכסא גלגלים להכנס דרכה, שומעים את פתיחת הדלת וכל אדם עם מוגבלות יכול לעבור דרכה בביטחון.

 כך לגבי “יציאת חירום” מהבניין – חשוב שיהיה מידע מובן עם הכוונה כיצד מגיעים אליה, מבלי להתקל במיכשול .

מעלית – שימוש בכפתורים מספיק גדולים, עם כיתוב ברייל, הקראה קולית של הקומה ועדכון על מה נמצא בה, מצב המאפשר הגעה נכונה לקומה הרצויה.

דלת המעלית חייבת להתאים לכסא גלגלים, לוח הכפתורים צריך להיות בגובה כזה שיאפשר לאדם בכסא גלגלים להגיע אליו. כפתורי המצוקה, פתיחת הדלת וסגירתה חייבים להיות נגישים מספיק לכולם.

בעולם האינטרנט, כמו במרחב הפיזי, הנגישות חייבת להיות כזו שתכלול מדריך שימוש ידידותי למשתמש, הקראה ברורה של התוכן המופיע על המסך, שפת ניווט המאפשרת הגעה פשוטה ליעד. מיזעור תקלות על ידי הקראה קולית של הכותרות ועוד.

העקרון הנוסף החשוב לנגישות הוא שימוש בגודל ומרחב מספקים, כמו במרחב הפיזי כך גם במרחב האינטרנטי, לעצב ממשקים בהם אזורי המגע גדולים מספיק כדי להקל על השימוש עבור משתמשים שונים.

לסיכום: מוצר טוב משלב עיצוב מכליל ועיצוב נגיש, הן בסביבה הפיזית והן במרחב הוירטואלי.

לדברי טליה, כמשתמשים, זכותינו לדרוש שינוי במקומות הנדרשים לכך, לפנות ולא להרפות כי אחרת המרחב הפיסי והדיגיטלי שלנו יישאר לא נגיש.

אנו ב-רייטהיר,  מאמינים שהשינויים יגיעו! אנו קשובים כל הזמן לשמוע מהמשתמשים שלנו, עיוורים וכבדי ראייה,  עוד ועוד כדי להתייעל ולתת מענה מיטבי גם באפליקצייה שלנו. מטרתנו היא להיות לכם נגישים, נוחים לשימוש ולסייע לאתרים במרחב הפיזי להיות נוחים לכמה שיותר כבדי ראייה כאשר הם באים לקיים את תקנות הנגישות, כפי שנדרש מהם בארץ, ע”פי חוק.

אנחנו רוצים להודות מקרב לב לטליה אבירן על ההרצאה המעשירה והמרתקת! כייף גדול שיש אנשי מקצוע אדיבים ומקצועיים כמוך בתחום שמסייעים לנו כל כך.
למידע נוסף על טליה, היכנסו לאתר שלה: https://uxaccess.com/about/ 

מעוניינים להצטרף למפגשי הקהילה הבאים שלנו
ולשמוע את המומחים שאנו מזמינים אלינו בשידור חי?
לחצו כאן בכדי להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל על כך עדכונים