מדוע חשוב לפרסם את התאמות הנגישות במבנה שלך?

כל בעל עסק שהנגיש את המבנה שלו יודע כי מדובר בתהליך מורכב שכולל הרבה משאבים. 
הנגשת המבנה והן השירות הניתן בו, הם מהלכים הכרחיים עבור כל בעלי העסקים אשר מציעים שירות לציבור, אך חשוב לדעת כי העבודה שלהם אינה נגמרת עם סיום התאמות הנגישות במבנה וכי יש צעד נוסף, חשוב לא פחות שעליהם לבצע בכדי שהתהליך ההנגשה יושלם במלואו. 
סביר להניח שהשקעתם לא מעט זמן וכסף בכדי להנגיש את המבנה שלכם ולאפשר בו שוויון לכולם, אבל 
האם יידעתם על כך את הלקוחות שלכם? האם עדכנתם בנוגע להתאמות הנגישות שהתבצעו במקום?
יכול להיות שהמקום שלכם נגיש בצורה נהדרת, אבל אם אנשים לא ידעו על כך מה עשיתם בזה? 
שורה תחתונה – אם לא תפרסמו, לא ידעו!  

בפוסט זה נסביר מדוע חשוב מאוד לפרסם את התאמות הנגישות במבנה שלך ואיך נכון לעשות זאת. 

1. הרחבת קהל הלקוחות:

תחשבו על זה ככה – כשאתם מחפשים למשל מסעדה טובה לחגוג בה אירוע מסוים, אתם דואגים לבדוק שהמיקום שלה קרוב אליכם, שהאוכל המוגש בה טעים, שהאווירה נחמדה, שהמחירים די סבירים ואולי שיש בה גם חדר פרטי. כשמדובר באדם עם מוגבלות, ישנו פרמטר נוסף שחשוב יותר מהכל והוא לוודא שהמקום נגיש.

עבור אנשים עם מוגבלות, הגעה למקום חדש ולא מוכר יכולה להיות מאתגרת ולעיתים היא דורשת תכנון והתארגנות מראש. אם המקום אינו נגיש עבורם – החוויה יכולה להסתיים באכזבה ובכך שהם פשוט לא ישובו אליו בפעם הבאה. לכן, כשאדם עם מוגבלות רוצה לצאת לחופשה מפנקת או להזמין מקום לאיזה פאב נחמד, הדבר הראשון שהוא יבדוק זה האם המקום נגיש עבורו.

מסיבה זו, אם לא תפרסמו את הסדרי הנגישות שלכם במקום, אתם יכולים לפספס הרבה מאוד לקוחות פוטנציאליים שפשוט לא מודעים לכך שהמקום נגיש עבורם. 

2. עמידה בתקנות:

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות השירות), התשע”ג-2013 קובעות כי חובה לפרסם את התאמות הנגישות שבוצעו במקום בכדי שאנשים עם מוגבלות ידעו מהם מראש. חשוב לפרסם את המידע בצורה מפורטת ועדכנית. סעיף 34 מתייחס לאופן בו יש לפרסם את המידע – נעסוק בו בהמשך הפוסט. 

3. כי יש לכם במה להתגאות:

בחרתם במעשה הנכון והנגשתם את המבנה שלכם לאנשים עם מוגבלות. בכך, אתם מאפשרים למאות אלפי אנשים להגיע אל העסק שלכם ולזכות לשוויון, כבוד, עצמאות וביטחון. זה לא מובן מאליו ויש לכם במה להתגאות וזו בדיוק ההזדמנות שלכם לעשות זאת.

מעבר לכך, ככל שיותר ארגונים ומוסדות יפרסמו את הסדרי הנגישות שלהם, הם יוכלו להשפיע על גופים נוספים שיחשפו לכך ויבינו את החשיבות בהנגשת המקום שלהם. בעקבותיכם, אותם גופים אולי יבחרו גם הם להנגיש את המקום שלהם ואם הוא כבר נגיש, יבינו שחשוב וצריך ליידע את הציבור על כך ולפרסם זאת. 

4. אז איך עושים זאת נכון?

קודם כל, צריך להיות מדויקים במה שמפרסמים. חשוב לפרסם את התאמות הנגישות באמינות כדי לא לייצר הטעייה שתפגע בלקוח. 
סעיף 34 בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מתייחס לפרסום התאמות הנגישות שבוצעו וקובע כי יש לפרסם אותן כולל אמצעי העזר ושירותי העזר המסופקים במקום, בדרכים הבאות:

1.       בדרכי הפרסום המקובלות והרגילות בו נוקט השירות (לדוגמא- רשת חנויות בגדים שמפרסמת את כתובת חנויותיה בתקשורת, תציין אילו חנויות נגישות, משרד ממשלתי המחלק חוברות מידע על השירותים שהוא נותן יכלול בהן התייחסות לנגישות וכו’).

2.      במידה והעסק מפעיל אתר אינטרנט, המידע צריך להיות מסופק גם בו כאשר ההמלצה היא להוסיף עמוד ייעודי של נגישות השירות בנוסף לדף של נגישות האתר עצמו. לחלופין, אפשר לציין זאת בדף של הסדרי הנגישות במקום.

3.      המידע המסופק צריך להיות מפורסם בצורה נגישה. אדם עם מוגבלות יכול לדרוש מבעל העסק שיספק לו את המידע באחת מהדרכים הנגישות בהתאם לתקנה 29 ועל בעל העסק לעשות כך. (לדוגמא, אם עסק כלשהו מפרסם התאמות נגישות שביצע על גבי חוברת מידע, עליו לספק את המידע הכלול בחוברת גם בדפוס נגיש לבקשת אדם עם מוגבלות בראייה).

אלו הם עיקרי הדברים, מידע רחב ומפורט יותר ניתן למצוא בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות השירות), תשע”ג-2013.   

ואם אתם כבר הנגשתם את המקום שלכם באמצעות המערכת שלנו, להלן הנחיות פשוטות שיסייעו לכם  לפרסם זאת בצורה נכונה:
רצוי לציין זאת בדף “הצהרת הנגישות” שלכם, או בדף ייעודי באתר שעוסק בנגישות. 
אנו ממליצים על נוסח בסגנון:
“בבניין [השלם את החסר] הותקנה מערכת RightHear להתמצאות והכוונה קולית עבור עיוורים ולקויי ראייה. למידע נוסף אודות המערכת והשימוש בה – היכנסו ללינק“. 

דוגמא מעולה להטמעה מסוג זה ניתן למצוא בהסדרי הנגישות באתר שופרסל:

צילום של הסדרי הנגישות בשופרסל

במידה ולא קיים דף כזה באתר שלכם, ניתן לציין זאת באמצעות ויזואל “המקום נגיש” בחלק התחתון בדף הבית (Footer) בדומה לאופן שבו זה מבוצע באתר הבית שלנו
בכדי לעשות זאת בקלות בקשו ממנהל האתר שלכם להטמיע את הקוד HTML שמופיע בלינק הזה.

מדבקה של המקום נגיש בצבע כחול

דוגמא מעולה להטמעה מסוג זה ניתן למצוא גם באתר הבית של מרכז הירידים:

צילום מתוך אתר הבית של מרכז הירידים - סמל המקום נגיש ע"י רייט-היר

צריכים עזרה בהטמעה? – אנחנו כאן בשבילכם ונשמח לסייע לכם!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print