למי כדאי לאמץ כלב נחייה?

🦮 על כלבי נחייה:
בעקבות מפגש “זום” מרתק שנערך עם מר נח בראון , מייסד ומנכ”ל המרכז לכלבי נחייה ועם מר דרור כרמלי הנעזר כבר 10 שנים בכלב נחייה.

גברת עם כלב נחיה עולה במעלה המדרגות מהים

בתקופת הסגר ערכנו לקהילת המשתמשים שלנו מיפגשי זום. אחד המיפגשים היה בנושא כלבי נחייה. במיפגש הסביר מר נח בראון מהמרכז לכלבי נחייה את הנושא כפי שהוא מתקיים בארץ. יחד עמו השתתף גם דרור כרמלי שסיפר לנו את הסיפור האישי שלו כבעל כלב נחייה.

כלב נחייה הוא אחד מבין עזרי הניידות המסייעים לעיוורים, כמו גם המקל הלבן המוכר.

בארץ קיימים שני מרכזים לכלבי נחייה. במרכז רואים את הציר הכלבי והציר האנושי. המרכז מטפל כל שנה ברביית כלבים מסויימים המספקים כ-140 גורים. הגורים מאומצים על ידי סטודנטים, שמגדלים אותם במשך שנה שלמה עם פיקוח צמוד. לאחר שנה הם חוזרים למרכז, עוברים אבחון והתאמה למי שצריך כלב נחייה.

במרכז שוהים מספר שבועות בתנאי “פנימיה” מלאים ונוחים לצורך חיבור ראשון עם הכלב, לתמיכה מלאה, ולהכשרת הכלב מגור לכלב נחייה מוכן לפעילות. הקורס מונה 6 אנשים- “סטודנטים” בכל פעם. בסיום הקורס יוצאים מדריכים עם העיוור לסביבה הביתית שלו וממשיכים שם את ההדרכה וההסתגלות.

בעולם קיימת פדרציה בינלאומית לכלבי נחייה והעבודה היא בשיתוף עמם.

במהלך השנה יסיימו בהצלחה רק 30-40  אחוז מהכלבים את התאמתם לכלבי נחייה. שאר הכלבים יועברו לאנשים אחרים הזקוקים לתמיכה . מבתברר שהכלב יכול לתת מענה מאד טוב לילדים על הרצף האוטיסטי, אנשים אחרי פוסט טראומה כמו חיילים ועוד.

כלבים בדרך מאד פשוטה יכולים להקל במצבים של בדידות, התקפי חרדה ועוד.

דרור כרמלי סיפר על התהליך שעבר מילדותו כשבעצם לא היה מודע לבעיית הראייה שלו עד גיל 18… הוא אינו מגדיר עצמו כעיוור אלא כאדם שנולד עם מיגבלה.

דרור גילה חוסר יכולת להשתתף בענפי ספורט שונים והפך להיות “חנון מחשבים” כהגדרתו.

בגיל 18 הצליח להוציא רשיון נהיגה מבלי שראייתו היתה מיטבית לכך. דרור נבדק אצל רופאת עיניים בשל קושי בראייה בלילה ובינתיים עשה גיבושים לקראת גיוסו לצה”ל. בתל השומר כאשר בדקו שנית את ראייתו, קבע הרופא בצורה חד משמעית ואמר לו “ידידי, אתה מתעוור!”  “אין מה לעשות, אתה בטוח תתעוור רק לא ברור כמה זמן זה יקח…”

כאן התחילה תפנית, אך דרור לא ויתר והחליט להמשיך את חייו כרגיל. הוא שירת 6 שנים בצבא, 3 שנים סדיר ועוד 3 שנים בצבא קבע. למרות ההתדרדרות בראייה, שהיתה איטית, המשיך לתפקד. הנהיגה ירדה וכן גם הרכיבה על אופניים, גם טיול בטבע ירד…

הטכנולוגיה בתחום המחשבים העסיקה אותו עד גיל 45 בערך, עם שריד ראייה קלוש…

במקביל גילה בגיל 45 שהוא יכול לעשות ספורט ויש קבוצות במרכז לכלבי נחייה שאליהן הצטרף.

דרור בן 55, זכה לאחרונה במקום השני באליפות ישראל לגלישת גלים לעיוורים!!!

דרור התאמן במרכז בריצה ושם הוצע לו לשקול להעזר בכלב נחייה. נקבעה לו פגישה כדי שיוכל להחליט אם הוא רוצה ללכת עם כלב. לאחר התנסות בהליכה עם כלבת נחייה ומדריך, הרגיש ממש ביטחון, הצליח ללכת במהירות טובה והבין שהוא רוצה לקחת כלב!

דרור מתאר שלא תיאר לעצמו את המשמעות עד כמה זה מחזיר לו את החיים שהיו, בתור אחד שהלך מהר ונאלץ להגיע להליכה הססנית שלוקחת פי 10 זמן… הוא שוב חזר להליכה מהירה בביטחון.

לדבריו, ההחלטה והרצון לבחור בתמיכה של כלב נחייה היא השלב הראשון והמשמעותי מאד.

כיום יש בארץ 250-260 נעזרים בכלבי נחיה (בעבר היו רק 30).

דרור התקשה לקבל עצמו כעיוור וההחלטה “לצאת מהארון” וללכת עם הכלב היתה תחילה קשה עבורו… דרור נהג להסתיר זאת ולאט לאט הבין שזו הקלה גדולה עבורו.

כיום הוא כבר 10 שנים נעזר בכלב הנחייה.

הוא מדגיש את היתרון שהכלב נותן לו בעצמאות ומהירות, כבר לא צריך לבקש ממישהו עזרה בהליכה לסידורים. ההליכה עם הכלב בטוחה ומהירה יותר והכלב מביא גם תגובות טובות מהסובבים אותו, אנשים שאוהבים כלבים ניגשים ומתייחסים אליו.

דרור מדגיש שהכלב לא עושה טעויות ואם אתה קשוב אליו הוא 99.9% לא יטעה אותך.

אנו מודים על המפגש ושמחנו מאד לארח את דרור כרמלי ונח בראון – תודה רבה והמשך עשייה מבורכת !

תודה רבה לאורנה מאיר על סיכום המפגש הזה בכתב.