טעים ונגיש – על נגישות בבתי קפה ומסעדות

תמונה של אנשים יושבים בבית קפה

בימינו, בתי קפה ומסעדות הפכו למקום בילוי ומפגש חברתי נפוץ מאוד. באופן אישי אני יכולה להעיד על עצמי שזה אחד הבילויים האהובים עליי – להתפנק בארוחה שלאו דווקא הייתי מכינה לעצמי בבית, ליהנות מאווירה טובה והכי חשוב – הכלים שבסוף לא צריך לשטוף. כמעט כולנו אוהבים להתארח במסעדה טובה ותמיד נשמח למצוא לכך סיבה – חגיגות יום הולדת, מפגש חברתי, מסעדה חדשה שנפתחה באזור ואנחנו פשוט “חייבים לנסות אותה” או סתם כי נגמר לנו האוכל במקרר.

מסקירה שהתבצעה ע”י חברת CofaceBdi על ענף המסעדנות לפני קצת יותר משנה, עלה כי ההוצאות על מזון ושתייה מחוץ לבית, עמדו על סכום של מעל ל-20 מיליארד ₪, עלייה של 3.5% בהוצאות על אכילה במסעדות ובתי קפה לעומת השנה שעברה.

אבל למרות הנתונים הללו, היציאה לבתי הקפה והמסעדות לא תמיד ספונטנית וקלה עבור כולנו.

כעשרה אחוזים מאוכלוסיית ישראל הינם אנשים עם מוגבלויות שונות. עבורם, יציאה למסעדה יכולה להיות דבר מורכב שמצריך תכנון ובירור מראש.

כמו כל מקום אחר שנותן שירות לציבור, גם מסעדות ובתי קפה צריכים להיות נגישים עבור כולם, אך לצערנו לא כל המקומות נגישים עבור אנשים עם צרכים מיוחדים, מה שיכול להפוך את האירוח במקום לחוויה מורכבת ולא תמיד נעימה במיוחד.

בפוסט זה נדון בחשיבות הנגשת בתי קפה ומסעדות לכולם, וניתן מספר טיפים כיצד לעשות זאת נכון.

למה חשוב להנגיש את המקום שלכם לכולם?

מעבר לחוקים ולתקנות שמדברים על חובת ההנגשה החלה על כל בעל עסק הנותן שירות לציבור, בפוסט זה בחרנו דווקא להתמקד בחשיבות החברתית וברווח שלכם בתור בעלי עסקים בהנגשת המבנה שלכם לכולם.

כפי שציינו, כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה בארץ הינם אנשים בעלי מוגבלויות שונות. כמו כולם, מגיע להם ליהנות מארוחה טובה וחוויה נגישה בכל בית קפה או מסעדה אליהם יבחרו ללכת.

אם המקום שלכם לא יהיה נגיש עבורם – או שהם פשוט לא יגיעו אליו, או שהם יגיעו ויצאו בתחושת אכזבה.

בשני המקרים בסופו של דבר, מי שיפסיד הוא אתם – בעלי העסקים. לא רק שתפספסו לקוחות שיבחרו ללכת להתארח במקום נגיש, אתם גם תפספסו את המעגלים הנלווים אליהם – משפחה חברים וכו’ וכך בעצם הפסדתם כפליים. הרבה בעלי עסקים לא תמיד לוקחים זאת בחשבון, אבל מדובר בלקוחות פוטנציאליים לעסק שלכם.

בנוסף, כל בעל עסק מצליח, מבין את החשיבות של שביעות רצון ומתן חוויה חיובית ללקוח. בעל עסק טוב דואג להקשיב ולהבין מה הרצונות והצרכים של קהל הלקוחות שלו, שואף להשתפר כל הזמן ופועל בשביל להעניק להם את השירות הכי טוב שהוא יכול. בכך, הוא מגדיל את הסיכוי ליצירת לקוחות חוזרים לעסק שלו.

כמו כן, כל בעל עסק יכול לבחור כיצד הוא רוצה שהעסק שלו יראה. הוא יכול לבחור את ה”מוטו” שלו, הערכים שהוא רוצה לקדם, הדברים החשובים לו שהוא מעוניין לתת להם במה וכו’. עסק שבוחר להנגיש את המקום שלו לכולם – בוחר באמירה חברתית. הוא מצהיר שהוא מזוהה עם ערכי השוויון, השילוב, קבלת השונה ובעצם במעשה החשוב הזה מעודד קידום של חברה מכילה ושוויונית. בשל כך הוא זוכה לתדמית טובה וחיובית לעסק שלו.

הנגשה לכולם - איך עושים זאת נכון?

חשוב להבין כי הנגשה לכולם יכולה להתבטא בדרכים שונות. הצרכים של אנשים עם עיוורון לא בהכרח זהים לצרכים של אנשים עם מוגבלות פיזית או לצרכיהם של אנשים עם מוגבלות בשמיעה. למרות זאת, הרצון שלהם ליהנות מחוויה נגישה ושוויונית במקום הוא זהה.

נגישות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה:

אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה נעזרים לרוב בכלבי נחייה. בעל המקום צריך לאפשר זאת ולהיות ערוך לאפשרות של הכנסת כלב למקום במידת הצורך.

הצע בנימוס ליווי – גם אם הלקוח נעזר בכלב נחייה וגם אם לא, אתה מוזמן להציע לו ליווי בנימוס. ייתכן שיצטרך זאת וייתכן שלא. בכל מקרה, אפשר לו את האופציה הזו.

שימוש בתפריט ברייל – בכדי לאפשר להם עצמאות כמו כולם, רצוי מאוד ליצור תפריט ברייל. במידה ואין תפריט כזה במקום, אפשר להציע ללקוח לספר לו על המנות או להקריא לו את התפריט.

מערכות התמצאות והכוונה קולית – בדומה לפתרון מהסוג שלנו, הטמעת מערכת שמספקת תיאור קולי תוכל לסייע ללקוח לדעת היכן הוא נמצא, מה יש מסביבו ולאפשר לו התמצאות והכוונה במקום באופן עצמאי. 
כמו כן, הפתרון שלנו מאפשר למשתמשים לשמוע את התפריט במסעדה באמצעות לינק לפורמט הדיגיטלי שלו שמופיע באפליקציה שלנו. פתרון זה יכול להיות שימושי מאוד עבורו, במידה ובמקום לא קיים תפריט ברייל.

טיפים נוספים להתנהלות נכונה עם אדם עיוור תוכלו למצוא בפוסט חברה נגישה = חברה רגישה שפרסמנו לאחרונה.

נגישות לאנשים עם חירשות ואנשים כבדי שמיעה:

לולאות השראה – אם הזמנת המזון מתבצעת באופן עצמאי בדלפק הזמנות – דאגו להתקין בו לולאות השראה לטובת אנשים כבדי שמיעה.

אמצעי עזר – במידה ויש לכם במקום מערכת כריזה (שקוראת בשם הלקוח כשההזמנה מוכנה למשל), דאגו לעזרים נוספים לטובת אנשים חרשים. לדוגמא – שלט שמפעיל רטט או מהבהב באורות ברגע שההזמנה מוכנה. במידה ואין לכם כזה במקום, דאגו לגשת אל האדם החירש להביא לו את המזון או לעדכן אותו שהוא מוכן.

נסו לדאוג לאדם חירש או כבד שמיעה לישיבה במקום עם תנאים אופטימליים – הושיבו אותו במקום שקט יחסית בבית הקפה/במסעדה, (אם אפשר לא בצמוד לשולחן עמוס באנשים ולא מתחת רמקול) ובמידת האפשר הנמיכו את המוזיקה. כמו כן, רצוי שתהיה תאורה טובה במקום בכדי להקל עליו בקריאת שפתיים.

נגישות לאנשים עם מוגבלות פיזית:

דאגו לכך שתהיה רמפה בכניסה/יציאה מהמקום שתאפשר מעבר קל וחלק לאנשים שנעזרים בכיסאות גלגלים.

אם אין לכם חניות של העסק – וודאו שיש חניות נכים בקרבת מקום.

דאגו לשירותים המתאימים לנכים.

הקפידו להושיב אדם נכה בשולחן מרווח ומתאים עבורו בכדי לאפשר לו נוחות מירבית.

במידה ואתם מעוניינים להעמיק בנושא וללמוד כיצד להעניק שירות יעיל ומותאם לאנשים עם מוגבלות במקום שלכם – הייתי ממליצה לכם בתור התחלה להיעזר במדריך “נגישות לשירות בבתי קפה ומסעדות” שכתבה עמותת נגישות ישראל כחלק מפועלה לקידום נגישות ושירות מותאם לאנשים עם מוגבלויות.

ולסיום, לכל חובבי האוכל – ממליצה לכם בחום להיכנס לאתר “פירורים של אושר” של לימור ואייל בן צבי.
באתר תוכלו למצוא סקירה מקצועית של מסעדות מומלצות כולל התייחסות לרמת הנגישות בהן ועוד הרבה דברים טובים ושווים.

נהניתם לאחרונה מחוויה נגישה בבית קפה/מסעדה?
נשמח לשמוע על כך בתגובות מטה!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print