טיול נגיש בפארק

בתמונה: קרינה מנהלת הקהילה שלנו בפארק הרצליה
פארק הוא גן ציבורי פתוח בו המבקרים יכולים לטייל במרחב, לעשות שימוש במתקני הפארק, לשבת בפינה שקטה ולהירגע, לערוך פיקניק וליהנות מחוויה נעימה ואווירה של טבע. 
הפארק פתוח לכל מי שחפץ לבקר בו והוא מקום מפגש והשתלבות חברתית, לכן עליו להיות נגיש לכולם. 
בכדי לאפשר לכל מבקר ליהנות מביקור נעים ושוויוני בפארק, עליו להיות מתוכנן נכון, בעל תשתיות מותאמות וגישה נוחה לכולם.

כשמדברים על פארק נגיש, רובנו מדמיינים בראש תמונה של רמפה שמיועדת לאנשים שנעזרים בכיסאות גלגלים. עבורם, הרמפה הכרחית בכדי שיוכלו להיכנס ולצאת מהפארק בקלות ובנוחות. 
אבל מה אם מדובר באדם עיוור? חשבם פעם מה הוא צריך כדי להסתובב בפארק בבטחה ובעצמאות? כיצד הוא יודע מה יש מסביבו, היכן הוא נמצא ולאן הוא הולך?
כשמדובר בפארקים, מדובר במרחבים פתוחים על פני שטחים גדולים ואם לא יהיו במקום עזרי נגישות מתאימים, אדם עיוור לא יוכל לבקר בו ולהסתובב בו באופן חופשי ובבטחה. 

אז איך להנגיש פארק לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה:

 

שילוט הכוונה והוראה – בהרבה פארקים מוצבים שלטי הכוונה והוראה במטרה שהמבקרים יוכלו לדעת היכן הם נמצאים וכיצד להגיע לכל מקום בפארק. בכדי ששלטים אלו יהיו נגישים עבור לקויי ראייה חשוב להציבם במיקום מרכזי ובולט לעין וליצור קונטרסט משמעותי בין צבע הרקע של השלט לבין הצבע של הכיתוב.
במידה ומדובר בשילוט מישושי (שניתן לגשת אליו ולמשש אותו), חשוב להוסיף כיתוב ברייל על גבי השלט, בכדי שיהיה נגיש גם עבור אנשים עם עיוורון מוחלט. 

פס מוביל/סימן מוביל/סימן מאתר – נועד לשימוש במקרים של התראה, אזהרה או הכוונה לעיוורים ולקויי ראייה. אדם עיוור או לקוי ראייה יכול לזהות שהוא נתקל בפס מוביל ע”י השוני במגע (באמצעות תחושת כף הרגל או באמצעות מקל הנחייה) או באמצעות ניגוד חזותי של הפס לעומת שאר הדרך. את הפס המוביל ניתן להציב במקומות רלוונטיים ברחבי הפארק במטרה לסמן לעיוור או לקוי הראייה שהוא הגיע למקום מסוים בדרך (למשל כניסה למבנה, הגעה למעלית/מדרגות/שירותים וכו’) וכן כדי להתריע בפניו מפני נקודות “מסוכנות” בדרך (כמו למשל לפני ירידה לכביש,  הגעה לאגם/בריכה אם יש כאלו בפארק וכו’). 

מערכות תיאור קולי להתמצאות והכוונה – בכדי להעניק למבקרים חוויה נגישה מלאה, מומלץ לשלב אמצעים שמספקים תיאור קולי של הסביבה. כך, אדם עיוור יכול לשמוע את כל המידע הרלוונטי שנמצא סביבו שאינו יכול לראות עם העיניים. אמצעים מסוג זה, כמו הפתרון שלנו, מאפשרים למשתמשים לקבל מיפוי קולי מלא ומתקדם שמלווה אותם לאורך כל ביקורם בפארק. המשתמש יכול לדעת היכן הוא נמצא ומה יש מסביבו, מה שמאפשר לו לטייל בפארק בבטחה ובעצמאות ללא סיוע של מלווה.

באוגוסט 2017, בעקבות שיתוף פעולה עם עיריית הרצליה – הטמענו את מערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו בפארק הרצליה.
דן וידר, עיוור שנעזר בכלב נחייה תושב הרצליה, הגיע לפארק לאחר ששמע שהוא נגיש והתנסה לראשונה בפתרון שלנו:
“בזכות האפליקציה אני יודע לאן ללכת ואיפה אני נמצא. האפליקציה מסבירה לי מה יש בשטח ואיפה נמצא כל דבר. אני נהנה מזה מאוד. בזכות האפליקציה אני מגיע עכשיו לפארק, שזה משהו שלא עשיתי עד כה, אז אני שמח מזה. האפליקציה נוחה ונגישה והיא מאוד עוזרת לי ליהנות לא רק מהפן של הנגישות, אלא ליהנות ממשהו שאני לא יכול לראות”. 

למידע נוסף על פרויקט הנגשת פארק הרצליה – מוזמנים להיכנס לכתבה הבאה:
https://bre.is/rBXcYJtjn

בתמונה: קרינה מצולמת ליד שלט בכניסה לפארק שמציין כי המקום נגיש באמצעות מערכת רייט-היר
בתמונה: צילום של האפליקציה בצומת שבילים בפארק

לפני מספר חודשים הוטמעה מערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו גם בפארק כפר סבא.
בעקבות שיתוף מוצלח עם עיריית כפר סבא, נפרסו עשרות רבות של חיישנים ברחבי הפארק והוצבו בנקודות עניין מרכזיות כגון כניסות ויציאות, שירותים, ברייכות, בית הקפה, אצטדיון, מתחמי החיות, צמתי קבלת החלטות ועוד.  

תמונה של חיישן שהותקן בפארק כפר סבא

למידע נוסף על פרויקט הנגשת פארק כפר סבא – מוזמנים להיכנס לסרטון הבא:

בזכות פרויקטים דוגמת הנגשת פארק הרצליה והנגשת פארק כפר סבא, אנשים עם עיוורון, לקויות ראייה וקשיי התמצאות שונים יכולים לטייל בפארק עצמאי ובטיחות וליהנות מביקור שוויוני ונגיש!

אנו גאים לשתף פעולה עם עיריות ומועצות מקומיות להנגשת מבנים ושטחים ציבוריים.

מעוניינים בפתרון הנגשה מתקדם לעיוורים ולקויי ראייה בעיר שלכם?
מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לסייע!

 
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print