חברה רגישה = חברה נגישה

בתמונה: ילדה עם לקויות ראייה בגלידריה

אנחנו עוסקים לא מעט בחשיבות של הנגשת מוסדות ציבור והנגשת השירות לאנשים עם מוגבלויות ובפרט לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. כפי שפרסמנו בפוסט “מה כל עסק חייב לדעת על תקנות הנגישות” – באחריותו של כל בעל עסק לדאוג שהמבנה שלו והשירות הניתן בו יהיו נגישים לכולם.

אבל היום הייתי מעוניינת לדון בנושא האחריות החברתית החלה על כל אחד מאיתנו כאשר הוא נתקל באדם עיוור.  

המפגש הראשון עם אדם עיוור יכול להיות קצת מביך או מוזר לחלקנו. לא תמיד יודעים איך לפנות ומה להגיד. לרוב זה פשוט נובע מחוסר ניסיון ומודעות לאוכלוסייה זו – לצרכים שלה, לרצונות שלה וליכולות שלה.

בפוסט זה ננסה לתת מספר טיפים להתנהגות נכונה עם אדם עיוור.

בראש ובראשונה - אל תרחמו עליהם:

אנשים עם עיוורון, או אנשים עם מוגבלויות אחרות, לא צריכים את הרחמים שלכם. הם מחפשים את ההבנה שלכם, ההכלה והאכפתיות. הם מצפים שתכירו במגבלה שלהם ועם זאת, שתבינו שהם שווים בדיוק כמו כולם. נכון, החיים שלהם אולי מאתגרים יותר ואולי הם צריכים עזרה בפעולות מסוימות, אבל מי מאיתנו לא צריך עזרה כלשהי בחייו?

תציעו עזרה בנימוס ואל תעלבו מסירוב:

אל תצאו מנקודת הנחה שהעיוורון משתק. רוב העיוורים ולקויי הראייה מסוגלים לעשות הרבה מאוד דברים באופן עצמאי. זה שהם עיוורים לא אומר שהם זקוקים תמיד לעזרתכם. מסיבה זו, אם אתם נתקלים למשל בעיוור שמעוניין לחצות את הכביש – אל תזנקו עליו ותאחזו בידו, אלא פשוט תשאלו אותו בצורה יפה ומכובדת האם הוא מעוניין לקבל עזרה. נכון שהכוונה שלכם היא חיובית וטובה, אבל אם לא תעשו את זה כמו שצריך זה יכול לגרום לצד השני לחוש אי נוחות מסוימת.

בהקשר זה, אל תעלבו במידה וסירבו לעזרתכם. ישנן סיטואציות שאולי יראו לכם מחייבות עזרה וסיוע, אבל אל תשכחו שעיוור מתורגל ומיומן לבצע את רוב הפעולות היומיומיות שלו. לכן, הוא יוכל לבחור להסתדר בעצמו ואין לכם כל סיבה להיעלב מכך, אלא להבין שהוא פשוט מסוגל לבצע את הפעולה גם ללא עזרתכם.  

 

image of person who offers help

תפנו אליהם ישירות:

אם אתם נותני שירות ומגיע אליכם אדם עיוור עם מלווה אל תפנו אל המלווה שלו כדי לשאול “מה הוא רוצה להזמין?” – תפנו אליו ישירות. נסו לחשוב איך זה מרגיש כאשר מדברים אליכם או עליכם בדרך עקיפה כשאתם נמצאים ממש שם, מעליב נכון? אז די. 

תרגמו את המציאות למילים, אם יש צורך:

עיוורים חווים את המציאות ואת הסביבה שלהם בצורה עמוקה, הם אולי לא מסוגלים לראות, אבל הם יכולים להרגיש ולחוש הרבה דברים שאחרים אולי ייקחו כמובן מאליו. אם למשל תטיילו עם אדם עיוור בחיק הטבע, תופתעו לגלות לכמה דברים שאתם בעצמכם פספסתם הוא שם לב – הוא ישמע את ציוץ הציפורים, ירגיש את משב הרוח, יריח את ריחות הפריחה וכו’.

לכן, אם אתם נמצאים במפגש חברתי למשל, בו נמצא גם אדם עיוור,  תתארו לו את מה שהוא לא יכול לראות עם העיניים, אם הוא מעוניין בכך כמובן. אם אתם יושבים בבית קפה למשל, ואתם מתפעלים מהקינוח היפה שהמלצרית הגישה לכם וחברכם העיוור לא מבין על מה ההתלהבות, תספרו לו שהגיע הקינוח לשולחן. הוא כבר יוכל להריח, לטעום ולדמיין את הקינוח.

דברו בגובה העיניים:

כשמדברים עם אדם עיוור, בדיוק כמו כשמדברים עם כל אחד אחר – יש לעשות זאת בטאקט.  מותר ואף רצוי לדבר על הכל, אבל חשוב לדעת איך לעשות זאת בדרך נעימה ומכובדת. מצד שני, לא צריך לדבר בצורה מוזרה ומצונזרת – אין כל בעיה להגיד “נתראה אחר כך” או לשאול “איך נראה לך שצריך לנהוג?”. רוב העיוורים משתמשים בביטויים הללו בעצמם ולכן אינם יעלבו אם תדברו איתם באופן חופשי. ויותר מזה, הם ירצו וישמחו שתדברו אליהם באותו האופן בו הייתם מדברים עם חבר שלכם שאינו עיוור.

פשוט התנהגו רגיל:

הגענו למסר החשוב ביותר והוא כשאתם פוגשים מישהו עם מוגבלות – פשוט תתנהגו רגיל! 
אנשים עם מוגבלות הם קודם כל אנשים לכן פשוט תתנהגו אליהם כמו שהייתם רוצים שיתנהגו אליכם.  

לפני כשנתיים עלה קמפיין נהדר של ערוץ הילדים בשיתוף עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, בו לקחו חלק ילדים עם מוגבלויות שונות.
המטרה היתה לעורר מודעות ולשבור מחיצות ביחס לילדים ואנשים עם מוגבלות, כאשר המסר היה – “פשוט תתנהגו רגיל”. 

ולסיכום, כדי לתת לכם טעימה קטנה מעולמו של עיוור – שאלנו את קרינה, משתמשת שלנו מהי נגישות בשבילה. אנחנו מקווים שהתשובה המרגשת שלה, תגרום לכם להבין עד כמה הנגישות חשובה ומשמעותית עבור אדם עיוור או לקוי ראייה.
“נגישות בשבילי זה לקרב את העולם אליי. זה לגרום לי לגעת/להרגיש/להפוך למוחשי את מה שאני לא יכולה לראות בעיניים”.

אז מעבר לכך שחשוב להנגיש מבני ציבור וחשוב לספק שירות נגיש לכולם, חשובה לא פחות החובה שלנו כחברה והיא – לדעת לקבל אנשים השונים מאיתנו. עיוורים הם קודם כל אנשים וזה אומר שהם מגוונים ושונים זה מזה בדיוק כמו כל קבוצה אחרת.
אנו מאמינים שככל שיותר אנשים יחשפו לאוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה ויבינו את הצרכים שלהם, הרצונות שלהם וההתמודדויות שלהם, כך תגבר הכלתם בחברה ושילובם השוויוני בכל תחומי החיים.

יצא לכם לעזור לאדם עיוור שלא הכרתם? – נשמח לשמוע על כך בתגובות מטה!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print