הנושא החברתי החשוב שכמעט כל מועמד לראשות עיר מפספס

שלטי חוצות מתוך קמפיין בחירות מקמומי

מי מאיתנו לא נחשף בחודשים האחרונים למסע התעמולה המתחולל ברחבי עירו לקראת הבחירות המקומיות? מועמדים שדואגים לצאת בהצהרות נחרצות, הרבה דיבורים על שינוי ורשימה בלתי נגמרת של הבטחות מפתות.

סביר להניח שהנושאים לטיפול יכללו בין היתר את חשיבות החזות של העיר ושיפור הניקיון, התכניות הגדולות שיסייעו בהשבת זוגות צעירים שעזבו חזרה לעיר, הצעות לפעילויות תרבותיות בחינם, השינוי ההכרחי בהסדרי התחבורה הציבורית בעיר, הגדלת תקציבים כאלו ואחרים ועוד… אבל עצרתם רגע לחשוב מי באמת פועל לקידום נושאים חברתיים חשובים בעירכם? מי דואג להעלות לסדר היום ערכים שנראה שנשכחו, כמו שוויון, שילוב, קבלת האחר? מי באמת רואה את כלל תושבי העיר כאוכלוסייה אחת מאוחדת וידאג לכך שכולם יזכו ליחס שוויוני וזהה?

הרבה מועמדים מדברים על ביצוע מהפכות גדולות וקידום יוזמות חדשות (שאגב, מבורכות), אבל לפני שרצים להביא את “הדבר הבא” לעיר, חשוב לעשות בדק בית ולוודא שלא הזנחנו ושכחנו את הדברים הבסיסיים והמובנים מאליהם. בכל עיר או מועצה מקומית מתגוררים וחיים אנשים עם מוגבלויות, אבל איכשהו במסע הבחירות הרועש הזה, דווקא קולם אינו נשמע.

אחד הצעדים הקריטיים הראשונים ליצירת עיר שווה לכל תושביה הוא הנגשת המרחבים הציבוריים עבור אנשים עם מוגבלויות, אך לצערנו עוד לא נתקלנו במועמד לראשות עיר שמדבר על נגישות כחלק מרכזי ממסע הקמפיין שלו. אחת הערים שהקדישו תשומת לב וחשיבה רבה לנושא הנגישות היא העיר רעננה. כחלק מהפעולות שנקטה עיריית רעננה לקידום הנגישות בעיר, היא בחרה להנגיש מרחבים ציבוריים לאוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה. במסגרת פרויקט זה, הונגשו אזורים רבים בעיר – בניין העירייה, בית יד לבנים, בית הספר מגד, פארק רעננה, המשכן למוזיקה, המרכז לשירותים חברתיים, אגף ההכנסות, קריית הספורט והנופש ובהמשך צפויים להיות מונגשים גם מקומות נוספים.

גם העיר הרצליה רואה בראש מעייניה את נושא הנגישות ולדברי קרן טלקר, מנהלת תחום הנגישות בעירייה “מטרתה לאפשר לכל תושב עם מוגבלות לקחת חלק בכל פעילות בעיר”. במסגרת הפעולות והמאמצים שנעשנו להנגשת העיר, הותקנה המערכת שלנו בפארק הרצליה (שהיה נגיש עבור אנשים עם מוגבלויות) וכיום הוא נגיש באופן מלא גם עבור אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. דן וידר תושב העיר התנסה במערכת בפארק ואמר “בזכות האפליקציה אני מגיע עכשיו לפארק שזה משהו שלא עשיתי עד כה, אז אני שמח מזה”. עוד הוסיף כי “האפליקציה נוחה ונגישה והיא עוזרת לי ליהנות לא רק מהפן של הנגישות, אלא ממשהו שאני לא יכול לראות”.

לשמחתנו, ערים ומועצות מקומיות מתחילות להבין את הצורך וההכרח בהנגשת המרחבים הציבוריים עבור אנשים עם מוגבלויות, ואנו גאים לשתף עמן פעולה ולאפשר בהן שילוב שוויוני של אוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה. אנו מקווים שתושביה של כל עיר וכל מועצה ידעו לבחור לראשות המקומית את המועמדים הנכונים והראויים.  

בבחירות המקומיות הקרובות בוחרים בנגישות!

הכנסת פתק לקלפי

 

נתקלתם במועמד לראשות עיר שמקדם את הנגישות באופן מובהק? נשמח לשמוע על כך בתגובות מטה.