הנגשת אתר אינטרנט לעומת הנגשת אתר פיזי – מה חשוב לדעת על ההבדלים ביניהם וכיצד לעמוד בתקנות הנגישות?

תמונה של זכוכית מגדלת שמשווה בין אתר אינטרנט למבנה פיזי

בפוסט שפרסמנו בנושא מה כל עסק חייב לדעת על תקנות הנגישות הסברנו מהן תקנות הנגישות ומה ההבדל בין תקנות נגישות פיזית (מבנים, תשתיות וסביבה) לבין תקנות נגישות השירות.

בפוסט זה, נסביר מהו אתר אינטרנט נגיש ומהו אתר פיזי (מבנה) נגיש ונעמוד על ההבדלים ביניהם.

מהו אתר אינטרנט נגיש?

אתר אינטרנט נגיש הוא אתר אשר מותאם לאנשים עם צרכים מיוחדים ומאפשר להם לגלוש בו, לעשות שימוש בשירותים המוצעים בו ולצרוך את המידע המופיע בו באופן חופשי ויעיל. המטרה היא לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לקבל את כל המידע שמקבל גולש באתר שאינו בעל מוגבלות.
אתר מונגש לפי תקנות נגישות השירות הוא אתר שבו בוצעו התאמות על פי תקן ישראלי 5568.
התקן הישראלי, הינו למעשה אימוץ של הנחיות בינלאומיות אשר מתייחסות לנגישות תכני אינטרנט. לפי החוק, כל אתר אינטרנט הנותן שירות ציבורי או מספק מידע אודות השירות לציבור, חויב להיות נגיש עד אוקטובר 2017.

 

מהו אתר פיזי/מבנה נגיש?

בדומה לנגישות אתרי אינטרנט, גם מבנה נגיש הוא מבנה אשר מותאם לאנשים עם מוגבלויות ומאפשר להם להתמצא בו, לנוע בו ולהשתמש במתקניו באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי.
התקנות קובעות כי כל בניין קיים אשר ניתן בו שירות לציבור, נדרש לבצע התאמות במבנה, בתשתיות ובסביבת הבניין כך שהוא יהיה נגיש עבור אנשים עם מוגבלויות.
בניין קיים הינו בניין אשר היתר הבנייה להקמתו או לשימוש בו כמקום ציבורי ניתן לפני אוגוסט 2009. בניינים אשר היתר הבנייה להקמתם או לשימוש בהם כמקום ציבורי ניתן החל מאוגוסט 2009 נחשבים בניין חדש והתאמות הנגישות בהם יעשו על פי תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), התש”ל 1970.

ריכזנו עבורכם מספר שאלות במטרה להסביר את ההבדלים בין תהליך הנגשת אתר אינטרנט לבין תהליך הנגשת אתר פיזי:

 

1.       אילו אמצעי הנגשה קיימים לרשותי?

כשמדובר באתר אינטרנט קיימים מספר פתרונות הנגשה כמו למשל תוספים או רכיבים שמוטמעים באתר או פתרונות הנגשה אוטומטיים שמבוססים על בינה מלאכותית. כאשר בעל עסק בוחר להנגיש את האתר שלו, הוא לרוב יפנה לחברת הנגשת אתרים אשר תספק לו פתרון כולל אחד להנגשה עבור כל סוגי המוגבלויות. כלומר, הנגשת האתר תכלול הנגשה עבור עיוורים ולקויי ראייה (באמצעות קונטרסט בצבעים באתר, אפשרות לשינוי גודל הפונט, התאמת האתר לתוכנות קוראות מסך וכו’), הנגשה עבור חירשים (ליווי כתוביות לסרטוני הווידאו או קבצי המוזיקה הנמצאים באתר), הנגשה עבור אנשים עם מוגבלות מוטורית (למשל ניווט באתר באמצעות המקלדת בלבד ללא צורך בשימוש בעכבר מחשב) וכו’. לעומת זאת, כאשר מדובר באתר פיזי, לא תמיד קיים פתרון אחד עבור כל סוגי המוגבלויות, אלא מדובר בפתרונות שונים ומשלימים. (למשל אם בעלים של קניון רוצה להנגיש את המבנה שלו הוא יידרש גם לרמפה בכניסה וביציאה עבור אנשים שנעזרים בכיסא גלגלים, גם ללולאות השראה בחנויות לטובת כבדי שמיעה וגם לפס מוביל או אמצעי הכוונה וחיווי קולי לעיוורים ולקויי ראייה).

 

2.       היכן מתבצעת ההנגשה?  

בעוד שעבודת הנגשת אתר אינטרנט היא עבודה טכנית שמתבצעת “בשלט רחוק” מאחורי הקלעים, כלומר – דרך האינטרנט ואין צורך להגיע ללקוח הקצה, הנגשת אתר פיזי מתבצעת בשטח, במבנה של הלקוח. הן תהליך הנגשת אתר אינטרנט והן תהליך הנגשת אתר פיזי מצריכות עבודת מיפוי מוקדמת טרם ההנגשה ושתיהן כוללות הכירות מעמיקה עם התכנים ונקודות העניין המרכזיות. אם באתר אינטרנט לדוגמא יש ללמוד את מבנה האתר, סוגי התכנים שבו וכו’ באתר פיזי צריך למצוא נקודות עניין, מיקומים אופטימאליים וצמתים מרכזיים. 

 

3.      תוך כמה זמן האתר שלי יהיה נגיש?

תחילה אציין כי משך הזמן מושפע מגודל הפרויקט או אתר האינטרנט (אם מדובר למשל במבנה קטן ההנגשה תהיה מהירה יותר מאשר אם מדובר במבנה רב קומות, כמו כן אם מדובר באתר יחסית “צר” ההנגשה תהיה מהירה יותר מאשר אם מדובר באתר עם הרבה תוכן ובשר).
בנוסף, משך הזמן משתנה גם בהתאם לאמצעי הנגישות הנבחר. במבנה פיזי אם מדובר בהתקנת מאחזי יד (לאנשים אשר נעזרים בכיסאות גלגלים) או פס מוביל (לאנשים עם עיוורון או קשיי ראייה) לרוב ההתקנה היא יחסית מהירה. לעומת זאת, אם מדובר בהטמעת מערכות חדשניות (כמו למשל מערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו)

 

4.     כמה זה יעלה לי?

קשה לציין מחירים כיוון שהם נובעים מהיקף ההנגשה הנדרשת ומאמצעי ההנגשה הנבחרים. למרות זאת, ישנן מספר דרכים לחסוך במחירים. כשמדובר באתר אינטרנט שכבר קיים למשל, ברוב המקרים עבודת ההנגשה הראשונית מתבססת על שעות רבות של עבודה שמצריכות שינויים מהותיים במבנה האתר (תוכן, עיצוב וכו’), בעלות כספית לא קטנה. מהבחינה הזו, לעיתים לבנות אתר חדש נגיש תהיה השקעה כספית נמוכה יותר מאשר לבצע התאמות נגישות באתר קיים.
בהנגשה של מבנה פיזי, העלויות משתנות בהתאם לכמות היחידות של אמצעי ההנגשה שרוכשים (בדרך כלל ככל שרוכשים יותר יחידות, המחיר ליחידה יורד).

 

5.      מה בנוגע לשינויים, עדכונים ושיפוצים?

כשמדובר באתר אינטרנט, קיימים בשוק מספר פתרונות – החל מתוספי נגישות (שמספקים מענה חלקי ונדרשת השלמת הנגשה אנושית ע”י תכניתנים ועורכי תוכן) ועד לפתרונות נגישות אוטומטיים מלאים, כלומר – פתרון שמתלבש על האתר, לומד אותו, את המבנה שלו, את ההיררכיה של הלינקים שבתוכו, הכותרות וכו’ ויודע להסיק מכך לגבי תכנים חדשים או מתעדכנים. המשמעות היא ששינויים שמבצעים באתר או תכנים חדשים שמועלים אליו, מונגשים באופן אוטומטי ללא צורך בביצוע התאמות נוספות.
לעומת זאת, כאשר מדובר בשינויים או שיפוצים במבנה פיזי, התהליך הוא מורכב יותר ויש צורך בהזזת אמצעי הנגישות שמותקנים במקום (למשל הזזת פס מוביל/שלט ברייל/רמפה) או בעדכון התכנים (כמו בפתרונות מהסוג שלנו שמספקים חיווי קולי למשל).

צריכים עזרה בתהליך הנגשת האתר הפיזי שלכם? פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print