הזכויות שמגיעות לך כאדם עיוור או לקוי ראייה – סיכום מפגש הקהילה שקיימנו עם יובל וגנר, נשיא עמותת נגישות ישראל.

יובל וגנר בחולצה ירוקה

בעקבות מפגש חשוב ביותר שערכנו לקהילת RightHear עם יובל וגנר,
נשיא עמותת “נגישות ישראל”.

כבר מהימים הראשונים שלנו כחברת סטארטאפ, יובל וגנר מסייע לנו רבות ומשמש לנו מנסיונו ופעלו כמנטור בפיתוח האפליקציה שלנו RightHear. הפעם, הזמנו את יובל לדבר על קהילת המשתמשים שלנו על הזכויות השונות שמגיעות להם כאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. 
אנו מאמינים שחוק הנגישות, שקיים במדינת ישראל הביא לשינויים מרחיקי לכת בתחומים רבים ומגוונים אך… לא הכל עדין נגיש באופן מכליל.
חברת RightHear מוסיפה נדבך נוסף ומשמעותי לקהילת העיוורים ולקויי הראייה בכך שפיתחה טכנולוגייה מסייעת, העונה על צרכים שונים שאין אפשרות להכניס אותם מסיבות שונות.
שיתוף הפעולה שלנו עם עמותת “נגישות ישראל” בשנים האחרונות, הביא אותנו להכיר את הצרכים המיוחדים לקהילת כבדי הראייה ובעזרת יובל הצלחנו לאתר את האתגרים ונקודות חסרות במרחב הציבורי.
כדי לאפשר עצמאות והתמצאות באזורים בהם יש חשיבות רבה לכך , אנו מפתחים את הטכנולוגיה המסייעת באמצעות האפליקציה שלנו. כמובן חינם למשתמש!
במפגש קהילה שקיימנו, יובל תיאר את זכויות האנשים עם מוגבלות לקבלת התאמות נגישות בכל מוסד על פי חוק שקיים במדינת ישראל. “חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות” המחייב את כל המוסדות בארץ וכולל גם רכז נגישות או נאמן נגישות לכל מוסד. בנוסף לחוק ישנן גם תקנות נגישות ספציפיות לכל מקום באופן ייחודי. ישנו תקן ישראלי המביא פרטים מדוייקים על כל מתקן/ציוד נגישות שנעשה במקום.
יובל הדגיש במפגש, שלמרות כל הנסיונות להנגיש את המקומות הציבוריים, העתיד נמצא בטכנולוגייה המסייעת. טכנולוגיה כמו של RightHear ואחרות הולכת ותופסת מקום ביעילות רבה. הטכנולוגיות החדשות משחררות מאד את ההנגשה הקיימת כיום, בטוחות יותר מבעבר ומציעות מגוון רחב יותר של התראות כדי לאפשר עצמאות מיטבית לאדם הזקוק לכך.
“בהמשך, תאפשר הטכנולוגיה המסייעת להסתדר ללא כלב נחייה” סיפר יובל במפגש.  כידוע לא קל לפעמים לגור עם כלב, לטפל בו ולסמוך עליו בביטחון מוחלט.

“בהמשך, תאפשר הטכנולוגיה המסייעת להסתדר ללא כלב נחייה” סיפר יובל במפגש.  כידוע לא קל לפעמים לגור עם כלב, לטפל בו ולסמוך עליו בביטחון מוחלט.

בהרצאה הדגיש יובל גם את הנגשת המרחב הוירטואלי הקיים כיום. אתרי אינטרנט ואפליקציות חייבים על פי תקן ישראלי , שמבוסס על תקן עולמי, להיות מונגשים.

על עקרונות עיצוב במרחב הפיזי והטכנולוגי שמענו בהרצאה במקצועית של טליה אבירן (תנו מבט כאן).

יש הכשרות ייעודיות לעיוורים ובעלי מוגבלויות שונות כדי שיוכלו לשלוט היטב במרחבי האינטרנט. זהו תחום קריטי מבחינת עצמאות והתפתחות של כל אחד ואחד בעולם המודרני. כאן נמצא בעצם הכל ומי שאינו שם, צובר לעצמו יותר ויותר פערים משמעותיים. אל תוותרו! חשוב ביותר ללמוד, להתאמן ולהשתמש באופן קבוע.

במקומות שיש מידע כתוב אך אין מידע נגיש – יש לבקש הקראה בזמן אמיתי על פי הזכות הקיימת לכם (עד שלושה עמודים) כמו כן אפשר לבקש טפסים בהגדלה, בפורמט נגיש , בקובץ דיגיטלי נגיש שקורא המסך יוכל לזהות.

יש חובה על כל מוסד לפרסם הצהרת נגישות – איך ואיזה מערכות הפעלה נבדקו ואיך גולשים באתר.

כל אירגון המונה למעלה מ-25 אנשים חייב למנות רכז נגישות/נאמן נגישות ובכל מקום שבו הנגישות לא מספיק טובה – ניתן לפנות אליו בקלות.

במידת הצורך אפשר תמיד לפנות ישירות ל”נגישות ישראל” ומטפלים המהירות בכל תלונה.

במקרים חריגים אפשר גם לפנות ל”נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות” והם מגישים זאת כתביעה אם יש צורך.

כמובן, ישנם מקומות בהם הנגישות נעשתה מעבר לחוק והם פועלים מתוך רצון לסייע ולעזור בכל דרך אפשרית.

נגישות= רגישות

יובל הדגיש מאד את שיתוף הפעולה מצד קהל הנעזרים שנתקלים בקשיים מכל סוג שהוא בתחום הנגישות.  כדי לשפר את רמת הנגישות בארץ –טוב יעשה כל אחד שניתקל בבעייה מסוג של חוסר נגישות מספק, אם יפנה ויעביר את בקשתו לגורמים שהוזכרו כאן.

נגישות תבוא מהשטח, אם ישמעו את הבקשות המתאימות, יציפו בפניות ורעיונות ,  יוכלו לשפר עוד ועוד .

לכולנו יש אחריות לכך!  היו פעילים ותשפיעו!

אנחנו רוצים להודות מקרב ליובל וגנר ולעמותת נגישות ישראל על שיתוף הפעולה לאורך השנים וכמובן במפגש קהילה שקיימנו בנושא זה.
אתם השראה ותמיכתכם בפעילות שלנו מסייעת לנו רבות!

מעוניינים להצטרף למפגשי הקהילה הבאים שלנו
ולשמוע את המומחים שאנו מזמינים אלינו בשידור חי?
לחצו כאן בכדי להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל על כך עדכונים