נגישות לעסקים – ההבדל בין פס מוביל לבין מערכת התמצאות והכוונה RightHear

נגישות הינה נושא חשוב מאוד בימינו, אשר המודעות אליו גוברת עם השנים.
עם התפתחות הטכנולוגיה אנו עדים ליותר ויותר פתרונות נגישות חדשניים וכיום קיים בשוק מגוון רחב מאוד של אמצעי הכוונה ואזהרה ועזרי נגישות שונים אשר מיועדים לעיוורים ולקויי ראייה. 
בפוסט זה ננסה לעשות קצת סדר בנושא נגישות לעסקים, נציג את פתרון הנגישות של הפס המוביל ואת הפתרון של מערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו ונעמוד על ההבדלים בניהים.  

אז מה זה בעצם פס מוביל?

פס מוביל (נקרא גם סימן מוביל או סימן מאתר) הוא פס שמוצב על גבי הדרך (מדרכה, רצפה וכו’) ומטרתו לאפשר להולך רגל עם מוגבלות בראייה לנוע בביטחון, בעצמאות ובכבוד ולספק לו הכוונה במרחב הציבורי. כאשר אדם עם מוגבלות בראייה נתקל בפס מוביל הוא יכול לזהות זאת ע”י השוני במגע (באמצעות מקל הנחייה או באמצעות תחושות כף הרגל) או ע”י הניגוד החזותי של הפס לעומת שאר הדרך.
הפס המוביל בעצם מסמן לאדם עם מגבלה בראייה שהגיע למקום מסוים בדרך (למשל כניסה למבנה, כניסה למעלית וכו’) ובנוסף גם מתריע בפניו ומזהיר אותו מפני נקודות “מסוכנות” בדרך (כמו למשל לפני ירידה לכביש, ירידה במדרגות וכו’).
 

בכדי שיהיה ניתן להתקין את הפסים המובילים בקלות על כל סוגי המשטחים, הם מיוצרים ממגוון רחב של חומרים כמו פלסטיק, נירוסטה, פרופילי אלומיניום, פליז, גומי, גופים שונים של עץ ועוד. את הפסים ניתן להתקין בתוך מבנה או מחוצה לו וההתקנה מתבצעת ע”י מתקין מורשה. 

בנוסף, הפסים המובילים יכולים להגיע במספר צבעים כאשר הצבעים העיקריים הינם צהוב, אפור, שחור ואדום. הצבעים הנבחרים הם צבעים אשר מנוגדים לצבעי המדרכה/ריצפה באותו המקום וזאת על מנת ליצור קונטרסט מוחלט ככל הניתן ולאפשר לאנשים כבדי ראייה להבחין בהם.

 

התמונה לקוחה מאתר הבית של “בטיחותי” שמספק מגוון מוצרי בטיחות והנגשה

קיימים שני סוגים עיקריים של פסים מובילים:
  • משטח פס מוביל – משטח שעליו מודבקים 2-3 פסים מובילים. בדרך כלל במידות 30X30 ס”מ או 60X60 ס”מ, המאפשר התקנה רציפה באותו המישור.
  • פס מוביל בודד – לרוב עושים שימוש בסימן מסוג זה במבנה קיים כאשר לא מעוניינים ליצור משטח חדש, אלא להנגיש משטח קיים.

ההבדלים העיקריים בין הפס המוביל ל-RightHear:

כאשר משווים את הפס המוביל למערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו, ניתן לעמוד על מספר הבדלים עיקריים:

בעוד ששני הפתרונות מאפשרים הכוונה ואזהרה, הפס המוביל אינו מוצר טכנולוגי ואילו המערכת שלנו הינה מוצר טכנולוגי חדשני.

בעוד הפס המוביל הוא אמצעי עזר בפני עצמו, הפתרון שלנו מורכב ממערכת בעלת מספר מרכיבים ובכדי שהוא יוכל לסייע לעיוורים ולקויי ראייה עליהם להוריד את האפליקציה שלנו לנייד שלהם. כאשר הם מגיעים לאזור נגיש בו התקנו את החיישנים שלנו, האפליקציה מתממשקת איתם ומספקת להם חיווי קולי שמאפשר להם התמצאות והכוונה במרחב.

באמצעות לחיצת כפתור, הפתרון שלנו מאפשר קריאה לעזרה מהאחראי במקום, לעומת הפס המוביל דרכו לא קיימת אפשרות שכזאת.

כפי שציינו, הפס המוביל מאפשר לאדם העיוור/לקוי הראייה לדעת כאשר הגיע ליעד/מיקום מסוים וכן מתריע בעת הגיעו למיקומים “מסוכנים”.האפליקציה שלנו, מאפשרת לו בנוסף לכך לקבל מידע נוסף על המקום (למשל שעות פעילות) ומספקת אינדיקציה 360 מעלות מה נמצא מסביבו.

לרוב, הפס המוביל יהיה ארוך ובעל צבע חזק ומנוגד לצבע המשטח עליו הוא מותקן ולעומת זאת, כשמדובר בחיישנים שלנו, מדובר במוצר זעיר ואלגנטי הניתן להטמעה על הקיר/תקרה באופן שכמעט לא ניתן להבחין בו אם לא יודעים שהוא שם. בנוסף, ניתן להזמין/לצבוע את החיישנים בצבע מבוקש ספציפי בהתאם לצבעים במקום.

בעוד שקשה למדוד שימושיות בפסים המובילים, ניתן למדוד שימושיות במערכת שלנו ע”י ממשק ניהול אינטרנטי.   

דרך האפליקציה שלנו, ניתן לקבל התראה בעת התקרבות למקום נגיש. לעומת זאת, שירות זה לא קיים בפס המוביל.

בשני המקרים מדובר בהתקנה פשוטה וקלה יחסית שאינה דורשת חיבור לחשמל.

חשוב לציין כי גם הפס המוביל וגם האפליקציה שלנו הינם חינמיים למשתמשים (המשלם הוא הלקוח שמתקין במבנה שלו את הפס המוביל/החיישנים).

 

אז מתי כדאי לבחור בפס מוביל ומתי ב-RightHear?

התשובה היא שתלוי מאוד בצורך הספציפי לאותו המקום. שני האמצעים עומדים בתקן ושניהם מספקים נגישות באופן ראוי לעיוורים ולקויי ראייה.

ישנם מקומות בהם הפס המוביל יהיה מספיק, בעיקר כאשר אין מידע נוסף רלוונטי בקרבת מקום. לעומת זאת, אם מדובר במקום עם הרבה נקודות עניין או לדוגמא מתחם שמכיל מספר מבנים, פתרון מסוג כמו שלנו עשוי לספק מענה מיטבי ומלא יותר לצרכים נוספים של העיוור/לקוי הראייה.

מקומות שעיצוב ונראות מאוד חשובים להם (כמו בתי מלון, מוזיאונים למיניהם וכו’), לרוב יעדיפו לבחור בפתרון מסוג שלנו פני פס מוביל בשל היכולת שלו להיטמע באופן כמעט בלתי נראה וכך אינו פוגע בסביבה העיצובית במקום.

שיקול נוסף שיכול להכריע בבחירת הפתרון הינו תקציב. בשני המקרים מדובר במחיר לא גבוה. בפתרון כמו שלנו, המחיר משתנה בהתאם לכמות נקודות הנגישות הנדרשות במקום וכאשר מדובר בפס מוביל המחיר ישתנה בהתאם למידותיו של הפס.

בסופו של דבר, ההמלצה שלנו היא לשלב בין שני האמצעים הללו בכדי לספק לעיוור או ללקוי הראייה את המענה המלא, המיטבי והנגיש ביותר שניתן!

______________________________________________________________________________

עסק מוצלח = עסק נגיש! ואנו גאים לספק פתרון נגישות לעסקים רבים בארץ ובעולם. 
מכירים אמצעים ועזרים נוספים לעיוורים ולקויי ראייה? נשמח להתעדכן בתגובות מטה! 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print