האם אפשר לומר שזהו הרדיו הראשון לעיוורים ולקויי ראיה בישראל?

הלוגו של רדיו סהר ושל רייטהיר

כאשר שמענו על תחנת הרדיו ” רדיו סהר” בחרנו לדעת עליה מקרוב.

פנינו לערן אוזן הנמנה על קהילת העיוורים בארץ.  ערן ואימו, מזל אוזן, מנהלים יחד את התחנה.  ערן סיפר לנו בראיון שערכנו עמו על תחנת הרדיו “רדיו סהר“.

ההחלטה להקים תחנת רדיו היתה של האם, אשר רצתה לתת מקום לקולה השותק של ביתה, סהר, אחותו של ערן.

סהר היא עיוורת המתמודדת גם עם אתגרים נוספים.

בתקופת לימודיו בתיכון “אשל הנשיא” במסגרת הלימודים, היה ערן שדרן בתחנה בתדר 106 fm הנושאת את השם “רדיו אשל הנשיא”. מאוחר יותר, בגיל 26, החל לשדר בתחנת “גלגלים ברשת”. 

כשהופסקה הפעילות בתחנה, החליטה אמו על הקמת תחנת רדיו, שבה תוכל סהר, עיוורת עם קשיים תפקודיים נוספים, להשמיע את קולה.

באותה תקופה הספיק כבר ערן לצבור נסיון בתחום הקשור להקלטות אולפן ולכן סייע לאמו בהקמת התחנה.

רדיו סהר הפך להיות מוכר להרבה מאד מאזינים, לא רק לעיוורים כמובן, יש לתכניות שלהם כבר אלפי מאזינים!!!

לרדיו סהר ניתן להאזין דרך אתר האינטרנט בכתובת:  https://radiosahar.co.il/

וכן באפליקציות ואתרים ישראליים כגון rlive, radio2.net וועוד.

באפליקציות עולמיות כגון deezer, radio garden, simple radio ועוד.

לשאלתנו מדוע בחר ערן לשתף פעולה עם חברת  רייטהיר  ענה ערן, גם הוא עיוור כאמור, שכאשר נחשף לאפליקצייה Right-hear  עוד לפני הקמת תחנת הרדיו, התרשם מאד מהביצועים שלה כטכנולוגייה מסייעת בניווט.

מזל וערן אוזן מרימים ידיים באולפן רדיו סהר

בהמשך, כאשר בימי משבר הקורונה הראשונים, חברת רייטהיר הפיקה מפגשים לקהילה ונהנו ממנה אנשים רבים מאד, הבין ערן את הפוטנציאל ליצירת קשרים חברתיים משמעותיים דרך המדיה ובחר לחשוף את החברה גם בתחנת הרדיו שלהם. ערן מספר שראה בכך חובה, כמו שגם אנחנו בRightHear רואים זאת כחובה (ובעצם זכות גדולה!) לייצר מפגשי קהילה מסיבות חברתיות.

ערן סיפר לנו שהוא משתמש באפליקציה RightHear ולדבריו הוא בהחלט מרוצה ממנה ואף גאה להיות אחד המשתמשים בה. השילוט הקולי מאפשר לו עצמאות ונגישות לכל אותם מוסדות העומדים בתקנות נגישות בארץ.

משוב מסוג זה כמובן מאד מרגש מבחינתנו- אנו שמחים להיות למען כל העיוורים, כבדי הראייה והמתקשים בניווט, שמסתייעים באפליקציה. אנו פתוחים כל הזמן לדעת זאת מקרוב.

“שיתוף הפעולה עם רדיו סהר זוהי הדרך שלנו להגדיל את המודעות לפעילות שלנו וכמובן לתכנים שאנחנו מקדמים בדבר עצמאותם של ציבור האנשים עם עיוורון ולקויות ראיה. בקרוב, כל מפגשי הקהילה שלנו ב-RightHear ישודרו גם ברדיו סהר ואנחנו גאים מאד על ההזדמנות הזו ועל שיתוף הפעולה הזה.” אמר עידן מאיר, מנכ”ל חברת רייטהיר שגם בדרך כלל מעביר את המפגשים הללו לקהילה.

אז האם מדובר ברדיו הראשון בישראל לציבור העיוורים ולקויי הראיה? האמת היא שהתשובה היא לא בדיוק. הדגש ברדיו סהר הוא להביא תכנים שפונים לציבור גדול של אנשים בעלי צרכים מיוחדים וביניהם, בין השאר – אנשים עם עיוורון ולקויות ראיה.

ערן סיים את הראיון במסר מאד יפה וחשוב:

“לכו בעקבות הלב שלכם! עשו טוב ותקבלו טוב!”

 אין ספק שזהו מסר לכולנו – נהיה טובים יותר בזכות עשיית הטוב!

תודה רבה לאורנה, כותבת התוכן שלנו שערכה את ראיון זה.