איש איש, איך אתה מנגיש?‎ | כמה סוגים של רכזי נגישות

מי שעבר קורס מזורז בעזרה ראשונה, יודע שכחלק מטיפול בפצוע יש לשאול לשלומו (איש איש, איך אתה מרגיש?) וזאת בכדי להבין אם הוא בהכרה וכן בכדי לשמור עליה.

בפוסט הזה אני רוצה לקחת את ״בדיקת ההכרה״ הזו ולדבר איתכם על כמה סוגים מרכזיים של ״מנגישים״, הרי הם אותם האנשים שאמונים על כך שהמוצר ו\או השירות שהארגון שלהם מציע אכן נגיש לכולם.
בישראל, המנגיש הוא בדרך כלל רכז הנגישות בארגון, אך לעיתים הטייטל שנותנים לתפקיד הזה עשוי להיות אחר.
לתפיסתי, ישנם 6 סוגים מרכזיים של רכזי נגישות. הנה הם לפניכם:

אדם עם מבט מיואש ולידו הכיתוב: תגיד ההנגשה הזו, האם אני מחוייב בכך?

המנגיש האדיש

המנגיש האדיש יפעל כמעט תמיד אך ורק לפי המינימום הנדרש בחוק. השאלה הנפוצה ביותר שהוא ישאל בדיונים בנושא היא: ״האם אני מחוייב לכך לפי חוק?״. במידה וכן, הדיון יעבור מהר מאד לשיח על המחיר.

מנהל מתפקע מצחוק וליד הכיתוב: "ברור! נגישות ממש חשובה לי"

המנגיש המכחיש

המנגיש המכחיש הוא כזה שיכחיש את היותו אדיש. ״ברור שנגישות חשובה לנו, מאד חשובה! אבל אני פשוט לא מחוייב להנגשה הבסיסית הזו שאתה מציע לפי החוק״.
בניגוד למנגיש האדיש, המנגיש המכחיש יעשה רוח שהוא והארגון שלו רואים חשיבות גדולה בהנגשה ושילוב.. אולם בפועל, הפעולות שינקט דיי זהות למנגיש האדיש.

אדם מזמין לשבת לידו. הכיתוב: "רציתי שנשב שוב על ההנגשה המתוכננת."

המנגיש המתיש

המנגיש המתיש עשוי להתיש בסוגיות חשובות וכן בסוגיות שוליות. תלוי על איזה מנגיש מתיש נפלתם.
כך למשל, המנגיש המתיש יכול לבקש מידע מיותר או התפלפלות ספציפית על ניסוח תקנה כזו או אחרת בכדי לקבל החלטה בנושא. במקרים כאלה, המנגיש המתיש יכול לגרום לפרויקט ההנגשה להיארך הרבה מעבר לתקופת זמן סביר. לחלופין, במקרים אחרים, המנגיש המתיש יכול להתעכב על סוגיות חשובות מאד בפרויקט כמו למשל הבנה מעמיקה יותר של הצרכים בקרב אותה אוכלוסיית יעד באמצעות פגישה פיסית עם אנשים מאוכלוסייה זו במקום הנדרש להנגשה. במקרים אלה, על אף שהמנגיש המתיש יעכב את הפרויקט, הרי שהדבר מבורך לצורך ביצוע מיטיב.

ראפר על הבמה מקפיץ את הקהל. הכיתוב: "איזו הנגשה הרמנו פה!"

המנגיש המרעיש

המנגיש המרעיש בדרך כלל יפעל להגברת המודעות להנגשה שביצע לאחר תום הפרויקט. זהו רעש חיובי, אל תתבלבלו. חיובי כל עוד ההנגשה אכן הושלמה ועל הצד הטוב ביותר. מנגישים שתקנים, לעומתו מפספסים למטרה בהרבה מאד מן ההתנגדות שמבצעים.

ראש בצורת מנורה דולקת והכיתוב: "ההנגשה הזו נתנה לי עוד המון רעיונות להנגשות נוספות שכדאי לעשות"

המנגיש הגמיש

המנגיש הגמיש הוא אדם יצירתי שחושב מחוץ לקופסא, כזה שיש לו גמישות מחשבתית גבוהה.
הוא יביא רעיונות יצירתיים לדיון כיצד ניתן להנגיש בצורה הטובה ביותר את המבנה או השירות הנידון. המנגיש הגמיש יתחשב בתקנות הנגישות, אך הן לא יגדירו לו את התכנון ואת עיצוב ההנגשה במקום. יצירתיותו של המנגיש הגמיש יכולה לבוא לידי ביטוי לא רק באופן שבו ההנגשה תעשה, אלא גם באופן פרסום ההנגשה והגברת המודעות סביבה לאחר מכן.

מנהל מסמן לצאת לדרך. הכיתוב: "קדימה להנגשה!"

המנגיש אוף יור וויש!

המנגיש אוף יור וויש, הוא למעשה שילוב של המנגיש המרעיש, הגמיש ואפילו קצת המתיש. אדם שמגיע לעשייה מכוונה אמיתית להנגיש את המקום או השירות על הצד הטוב ביותר לטובת כולם, כולל כולם. הנדרש להנגשה, הארגון עבורו הוא עובד וכן הספק שמספק את ההנגשה. המנגיש אוף יור וויש מגיע לעשיה עם הבנה טובה של תקנות הנגישות, אך בעיקר עם הבנה עמוקה של המהות מאחורי המהלך והחשיבות שלו. בוא מגיע לשולחן עם יצירתיות, דייקנות ורצון אמיתי לשתף פעולה.

אז איזה רכז נגישות אתה?

בין אם אתה (או את כמובן) נופל לקטגורייה של “המנגיש האדיש”, “המכחיש”, “המתיש”, “המרעיש”, “הגמיש” או “המנגיש אוף יור וויש” – חשוב שתיזכור שיש לך משימה חשובה ואנחנו כאן בכדי להצליח איתה על הצד הטוב ביותר. לפחות בכל מה שקשור בהנגשה לציבור העיוורים ולקויי הראייה. 
תאם איתנו קפה.