איך עיוורים משתמשים בסמארטפון?

בתמונה: טלי משתמשת שלנו, מדגימה כיצד עיוורים משתמשים בסמרטפון

בימינו, מכשירי הסמארטפון הפכו לאמצעי הכרחי כמעט עבור כל אחד מאיתנו. אנחנו מחוברים אליהם ללא הפסקה ובמקרים מסוימים אפשר להגיד שאנחנו אפילו די תלויים בהם. 
דמיינו כמה פעמים ביום אנחנו עושים בהם שימוש, לכל צורך שהוא – אם זה לשיחות טלפוניות, גלישה באינטרנט וברשתות החברתיות, שימוש במחשבון, הפעלת שעון מעורר, בדיקה של מזג האויר ועוד המון פעולות ושימושים נוספים. 
בהחלט אפשר לומר שהיום הסמארטפונים הם חלק בלתי נפרד מאיתנו. 

אבל אם הייתי אומרת לכם להשתמש בסמארטפון בעיניים עצומות, בטח הייתם חושבים שמדובר במשימה בלתי אפשרית. אז הרשו לי לחדש לכם – מדובר במשימה אפשרית בהחלט ולמעשה מיליוני אנשים עיוורים ולקויי ראייה ברחבי העולם עושים שימוש בסמארטפון גם מבלי לראות!

רבים נוטים לחשוב שאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה לא עושים שימוש בסמארטפון אבל הנחה זו רחוקה מלהיות המציאות. אנשים שאינם רואים יכולים להשתמש באייפון בדיוק כפי שמשתמשים בו אנשים רואים, הם פשוט עושים זאת בדרך קצת שונה. 
אז אם גם אתם תוהים תוך כדי קריאת שורות אלו, כיצד הם עושים זאת – אנחנו כאן כדי לשתף אתכם. 

חשוב לציין שכיום המודעות למגוון הקבוצות באוכלוסיה הולכת וגוברת וכך גם ההבנה מה הצרכים של כל אחת מהן. אם בעבר היו פחות מכשירים ומוצרים נגישים, היום בעקבות המודעות והטכנולוגיה המסייעת, קיימים מגוון פתרונות שלא היו קיימים קודם לכן.  הרבה אמצעים ועזרים נולדים כמענה לצורך מסוים במטרה לשפר את איכות חייהם ותפקודם העצמאי של אנשים עם צרכים מיוחדים. 

בפוסט זה בחרנו להתמקד בנגישות הסמארטפונים לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, אך כמובן שהנגשה הינה רלוונטית לכל מוצר או מכשיר שאנו עושים בו שימוש.

אז איך עיוורים משתמשים בסמארטפון?

כיום גם במכשירי אייפון וגם במכשירי אנדרואיד קיימים באופן מובנה קוראי מסך שמטרתם לאפשר לאנשים עם קשיי ראייה להשתמש בסמארטפון בקלות וביעילות.
קורא המסך באייפון נקרא VoiceOver וקורא המסך באנדרואיד נקרא TalkBack ושניהם עובדים באותו האופן.
למעשה, קוראי המסך מספקים לאדם העיוור חיווי קולי אודות מה שנמצא על המסך וכך הוא בעצם מקבל את המידע שהוא אינו יכול לראות באמצעות שמע.

בכדי להפעיל את קורא המסך באייפון יש לעבור אל: הגדרות>כללי>נגישות. במסך שיפתח יש לבחור ב-VoiceOever ולהפעיל אותו.

צילום מסך של VoiceOver

בכדי להפעיל את קורא המסך באנדרואיד יש לעבור אל: הגדרות>נגישות. במסך שיפתח יש לבחור ב-TalkBack ולהפעיל אותו.

צילום מסך של TalkBack
צילום מסך של TalkBack

המשתמש נוגע במסך ושומע היכן הוא נמצא, כך לדוגמא הוא יכול לעבור בין האפליקציות השונות עד שהוא מגיע לאפליקציה הרצויה. כדי לבצע בחירה, לא מספיק רק לגעת במסך, אלא יש ללחוץ פעמיים על המקום בכדי שהאפליקציה תפתח.  
באופן דומה הוא יכול לשלוח הודעות טקסט, באמצעות נדידה בין האותיות השונות במקלדת ובחירה באותיות הרצויות. במידה והוא מעוניין בפרטיות הוא יכול לבחור להחשיך את המסך ע”י שלוש הקשות באמצעות שלוש אצבעות על גבי המסך. פעולה זו תגרום להפיכת המסך לשחור ולא ניתן יהיה לראות מה מוצג על גביו.
קוראי המסך מאפשרים לעיוור להשתמש בסמארטפון לכל צורך שהוא מעוניין בו – הוא יכול לקבל ולהוציא שיחות, לגלוש באינטרנט, לצלם תמונות ובעצם לבצע כל פעולה שאנשים רואים מבצעים ללא שימוש בקורא מסך.

צפו בסרטון הבא בו טלי היקרה שלנו מדגימה כיצד היא משתמשת באייפון.

מוזמנים לנסות להשתמש בסמארטפון שלכם באמצעות קורא המסך (מניסיון – זה בהתחלה לא פשוט) ולשתף בחוויה שלכם בתגובות מטה.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print