אבן גבירול – הרחוב הקולי הראשון בעולם הנגיש לעיוורים ולקויי ראייה

בתמונה: משתמש שלנו הולך ברחוב אבן גבירול בתל אביב

עכשיו כבר אפשר לספר בגאווה – רחוב אבן גבירול בתל אביב הוא הרחוב הקולי הראשון בעולם אשר נגיש לאנשים עם עיוורון, לקויות ראייה וקשיי התמצאות שונים.

בחודשים האחרונים, בשיתוף פעולה מדהים עם עיריית תל אביב ואגף דרכים ומאור, ביצענו פרויקט הנגשה יוצא דופן במהלכו הונגש רחוב ראשי שלם.

אמנם כבר יצא לנו לקחת חלק בפרויקטים גדולי היקפים, אבל היתה זו הפעם הראשונה שמערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו הוטמעה לאורך רחוב ראשי שלם והותקנו בו עשרות רבות של נקודות נגישות.

אז מה זה אומר רחוב קולי ואיך זה בעצם הופך אותו לנגיש?

מערכת ההתמצאות וההכוונה שלנו מספקת למשתמשים תיאור קולי של סביבתם – היא מסבירה להם היכן הם נמצאים במרחב, מה יש מסביבם ומוסרת להם מידע נוסף אודות אותו המקום. התיאור הקולי מועבר למשתמשים באופן אישי ופרטי דרך האפליקציה וכתוצאה מכך הם יכולים להתמצא במרחב הציבורי באופן עצמאי ומכובד מבלי שיצטרכו סיוע של מלווה.

נגישות היא התאמת הסביבה לאנשים עם מוגבלויות ובמהלך זה, יצרה עיריית תל אביב רחוב שלם אשר נגיש לאנשים עם עיוורון, לקויות ראייה וקשיי התמצאות.

בנוסף, תל אביב ידועה בתור עיר אשר מושכת אליה תיירים רבים מרחבי העולם. כיוון שהמערכת שלנו נתמכת ב-8 שפות, היא מסייעת גם בצמצום פערי השפה שהתיירים נתקלים בהם ומעניקה להם חווית תיירות ושהות נעימה.

“עיר ללא הפסקה” – מהיום גם נגישה 

 לא סתם קיבלה תל אביב את התואר “עיר ללא הפסקה” – מתי שרק תגיעו אליה, תמיד תמצאו בה מה לעשות. כאחד הרחובות המרכזיים בעיר, רחוב אבן גבירול ממחיש זאת באופן מובהק. לא משנה באיזו שעה תחלוף ברחוב, תמיד יהיה לו מה להציע – אם זה בית קפה לארוחת בוקר טובה או פאב לשבת בו לדרינק של סוף היום.
לאורך הרחוב ניתן למצוא עוד מגוון רחב של שירותים ומקומות בילוי כגון מרכולים, מסעדות, חנויות, פאבים, מקומות תרבות ומה לא.
תחשבו כמה סוג של מידע ניתן לקלוט ברחוב כזה וכמה קל עבור אדם עיוור לפספס את כל המקומות הללו כי הוא פשוט אינו רואה שהוא נמצא ממש על ידם. 
אז מהיום תל אביב “עיר נגישה ללא הפסקה” שמזמינה גם עיוורים ולקויי ראייה לבקר בה וליהנות מחוויה נגישה ושווה. 

עיר חכמה = עיר נגישה 

לא מזמן פרסמנו פוסט שעסק בחשיבות הנגישות בעיריות. אין ספק שעיריית תל אביב הינה דוגמא לעיר שנושא הנגישות הוא בראש מעייניה והיא פועלת רבות על מנת להנגיש את מרחבי העיר לכולם ולאפשר לכל מי שרוצה להגיע אליה, לזכות ליהנות מביקור עצמאי, מכובד ושוויוני.
פרויקט ההנגשה ברחוב אבן גבירול הוא רק צעד קטן מתהליך הנגשת העיר כולה שבמסגרתו צפויים להיות מונגשים מרחבים נוספים בעיר.

אז בפעם הבאה שאתם מתלבטים היכן לצאת לבלות, זכרו שתל אביב נגישה ושווה לבקר בה!   

מעוניינים שנגיע להנגיש את העיר שלכם? שתפו אותנו על כך בתגובות ונשמח להפוך את העיר שלכם לנגישה!

לוגו של עיריית יפו תל אביב
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print